Bacak Hissizliği

'Sağlık Rehberi' forumunda By RiZeLi tarafından 29 May 2010 tarihinde açılan konu

 1. Bacak Hissizliği
  Bacak Hissizliği Nedir
  Bacak Hissizliği Nasıl Olur
  * Bacaklardaki rahatsız edici his nedeniyle bacakların hareket ettirilmesi isteği
  * Oturma ya da uzanma gibi inaktif durumlarda ortaya çıkar veya daha da kötüleşir.
  * Yürüme, germe gibi hareketlerle kısmen ya da tamamen düzelir.
  * Gündüz saatlerine göre akşam daha fazladır ya da sadece akşam saatlerinde ortaya çıkar.

  Destekleyici Kriterler


  * Ailede HBS varlığı
  * Dopaminerjik tedaviye yanıt alınması
  * Uykuda ya da uyanıklıkta periyodik bacak hareketlerinin varlığı (PLMS-PLMW)
  * Uykusuzluk
  * Kronik ilerleyici gidiş ve/veya periyodik kötüleşmeler
  * Normal nörolojik muayene

  Teşhis

  Her üç hastanın birinde ailevi geçiş yani genetik bir geçiş vardır. Demir eksikliği (Kansızlık), şeker hastalığı, gebelik ve kanser sebep olarak belirlense de hastaların yüzde doksan beşinde bir neden bulunamamaktadır.

  Oldukça sık görülse de romatizmalı hastalıklarla karıştırıldığından hastalığın teşhisi bazen uzun sürmektedir. Daha çok romatizmal hastalıklarla karışmaktadır. Ağrının hareketle azalması ve istirahat ile tekrardan başlaması bu hastalığın ayırıcı özelliğidir.

  Bu garip his; ağrı, karıncalanma, uyuşma ve çekilme şeklinde tanımlanmaktadır. Bacaklar hareket ettirilerek geçici bir rahatlama sağlanabilir. Hastalar akşamları TV seyredemezler, misafirliğe gidemezler ve en önemlisi yattığında bacaklarındaki huzursuzluk hissinin harekete zorlaması nedeniyle uykuya dalamazlar, yataklarından kalkıp dolaşmak isterler. Aynı his gece yarısı uyanmalara ve uykuya dalma zorluğuna da yol açabilir. Bu hastalar uzun süreli istirahattan ve yolculuktan çok rahatsızlık duyarlar.

  Her yüz kişinin biri ile beşinde rastlanacak kadar sık görülen rahatsızlıktır. İleri yaşla birlikte, sıklığında artış görülmektedir.

  Tedavi

  Altta yatan bir neden varsa (kansızlık, şeker hastalığı gibi) öncelikle onun tedavisi gerekmektedir. Sebebi belirsiz olan durumlarda ilaç tedavisi (klonazepam, diazepam, karbamazepin ve sinemet) verilebilir.

  Huzursuz bacak sendromu olan kişinin bacaklarını hareket ettirmesi, yataktan kalkıp dolaşması ya da masajla kısa süreli de olsa bir rahatlama sağladığı ancak bu yöntemlerin sorunu geçici olarak giderdiği bilinmektedir.
   
 2. kansızlık guatır yavaş çalışıyor