Bacak Çatlakları

'Sağlıklı Yaşam' forumunda SümbüL tarafından 14 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu


 1. Çatlaklar
  Bacak Çatlakları
  Bacak hastalıkları  Ciltte ortaya çıkan pembe beyaz renkli, yara izine benzeyen değişimlere stria adı verilir. Tipik görüntüsü deride ufak ve fazla derin olmayan çöküntüler şeklindedir. Açık tenli kadınlarda pembemsi bir rengi olabilir. Esmer tenlilerde ise etrafındaki cilt bölümlerinden oldukça açık renkte, hatta gümüş rengindedir. Ciltte bulunan kollajen adı verilen maddenin ayrılmasından dolayı görülürler. Ağrılı değillerdir ancak hafif bir kaşıntıya yol açabilirler. ancak kesinlikle kaşımamak gerekir..

  çatlaklar ; hem mekanik gerilmeye bağlı olarak hem de hormonal nedenler ile ortaya çıkabilirler. En sık karnın alt bölümlerinde görülmekle birlikte kalçalarda, uyluklarda, memelerde ve hatta kollarda bile görülebilirler.

  Çatlakların oluşmasında en önemli belirleyici faktör genetiktir. Siyah kadınlarda hemen hemen hiç görülmezken, Asyalılarda daha nadir görülür. Beyaz kadınların ise yaklaşık %75-90ında değişik oranlarda karın ya da cilt çatlaklarına rastlanmaktadır. Bir başka deyişle annesinde ya da kızkardeşlerinde olan kadınlar çok büyük olasılıkla bu sorunla karşılaşacaklardır.

  karın ve kol çatlakları için bir diğer risk faktörü de ani ve fazla kilo artışıdır....cildin gerilmesi ile elestikiyet kaybına neden olarak çatlaklar meydana gelir... Bu nedenle dengeli ve ideal sınırlarda kilo alımı çatlak oluşumunu bir ölçüde engelleyebilir.

  kilonuzun fazla ise mutlaka zayıflamanız gerekmektedir.

  Ortaya çıkan çatlaklar kolay kolay kaybolmazlar. Renk değiştirerek gümüş ya da sedef benzeri bir hal alırlar. . Bu amaçla geliştirilmiş pek çok cerrahi teknik vardır ve bu teknikler plastik cerrahlar tarafından uygulanır.

  Karın çatlakları ve bunların önlenmesi doğal olarak kozmetik üreticilerinin de dikkatini çekmektedir. Bu amaçla üretimiş pek çok ürün piyasada satılmaktadır. Ancak bunların çatlakları önlemedeki ve oluşmuş çatlakları gidermedeki etkinlikleri hala daha çok tartışmalıdır ve bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış bir ürün yoktur. Bununla birlikte kullanımlarının gelişmekte olan bebeğe ve anne adaylarına olumsuz bir etkileri de bulunmamaktadır.

  Çatlakların önlenmesinde alınabilecek en iyi önlem cildin nemini korumaktır. Bu da dengeli ve sağlıklı bir beslenme ve yeterli sıvı alımı ile mümkündür. Gebelikte su tüketiminin önemi, çatlakların engelenmesinde de kendini göstermektedir. Dengeli beslenme ani ve gereğinden fazla kilo artışına engel olacağı için karın cildinin olması gerekenden daha fazla gerilmesini engeller. Bu ani gerilme çatlak oluşumunda önemli bir faktördür.

  Duş sırasında yumuşak bir sünger ya da fırça yardımı ile dairesel hareketler ile masaj yapar şekilde ovalanması da ciltteki kan dolaşımını hızlandırarak elastikliğinin korunmasına yardımcı olabilir.

  düzenli şekilde cildin nemlendirilmesi de alınabilecek bir diğer önlemdir....Bu amaçla piyasada satılan kozmetik ürünler kullanılabileceği gibi basit nemlendiriciler, bebe yağları ve badem yağı da kullanılabilir. Bunlar arasında badem yağı kötü kokusuna rağmen en etkili ürün gibi görünmektedir. Bu ürünlerin temel ortak özelliği cildin ani gerilmeye karşı dayanıklılığını arttrmalarıdır.

  Aile öyküsü ve genetik yatkınlık çatlakların ortaya çıkmasında önemlidir.

  Ani kilo artışı önemlidir... Çok hızlı ve fazla miktarda kilo aldıysanız çatlak ile karşılaşma olasılığınız yüksek demektir.

  Yeterli miktarda sıvı alan ve dengeli beslenen kadınlarda daha az ve daha hafif şiddette çatlak olduğunuda hatırlatayım...
   


Similar Threads: Bacak Çatlakları
Forum Başlık Tarih
Sağlıklı Yaşam Bacak ağrısı için hangi doktora gitmeli 16 Ocak 2015
Sağlıklı Yaşam Huzursuz Bacak Sendromu Hakkında Bilgi 22 Nisan 2013
Sağlıklı Yaşam Huzursuz Bacak Sendromu Nedir 22 Kasım 2012
Sağlıklı Yaşam Uykuda Bacak Kasılması 14 Nisan 2011
Sağlıklı Yaşam Huzursuz Bacak Sendromu 1 Şubat 2011