Babür Şah Kimdir Kısaca

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 14 Haziran 2012 tarihinde açılan konu


 1. Babür Şah Kimdir  Babür Şah Kimdir Kısaca Hayatı

  Zahir ad-Dīn Muhammad Babür ya da daha kisa BabürŞah,(14 Şubat 1483, Fergana - 26 Aralık 1530, Agra; (taht: 1526 - 1530) )Dili Çağatay Türkçesi Olan Babür İmparatorluğu'nun kurucusu ve ilk hükümdarı.Türkleşmiş olan Barlas sülalesine mensuptur.

  Babür Şah Babası Timur'un üçüncü oğlu Miran Şah'ın torunlarından Fergana valisi Ömer Şeyh Mirza, annesi Cengiz Han'in torunlarından Doğu Çağatay hanı olan Yunus Han'ın kızı Kutluğ Nigâr Hanım'dır. Babasının ölümünden sonra amcası ile yaptığı taht mücadesini kaybetmiş ve emri altındaki beylerle birlikte 1504' te Kabil'e gitmiştir.

  Babür Şah Devletin başkentini de burası yapmıştır. 1519 yılında Pencap bölgesini ele geçirmiş, 1524 yılında Delhi Sultanını yenilgiye uğratarak Lahor'a girmiştir. Delhi'den sonra Agra'yı alan Babür Şah burayı başkent yapmıştır. 1530 yılında bu şehirde ölmüştür. Babür Şah'dan sonra devletin başına oğlu Hümayun(1530-1556) geçmiştir.

  Babür Şah Çağatay dönemi edebiyatına önemli katkıları olmuş, Hatt-ı Baburi denilen yazı şeklini geliştirmiştir. Çağatay Türkçesi ile kaleme aldığı Babürnâme, Mübeyyen, Risaleyi Validiyye, Babür Divanı ve Babür Aruz Risalesi adlı eserleri vardır.

  [​IMG]