Babalık izni kaç gündür

'Sosyal Konular' forumunda Wish tarafından 27 Mar 2011 tarihinde açılan konu

 1. Babalık izni kaç gün oldu 2011,Torba yasası babalık izni,Babalık izni 10 gün,babalık izni 2011,Babalık izni 10 gün oldumu

  İş Kanununda (Çalışma Kanunu) babalık izni düzenlenmemiş olduğundan SGK lı çalışanlara ait kanunen düzenlenmiş bir babalık izni uygulaması bulunmuyor. Çalışılan işyerinin düzenlemeleri bu durumdan dolayı farklılık gösterebiliyor. Yani bazı işyerleri 3 bazı işyerleri ise 2 gün babalık izni verebiliyor. Devlet memurlarının babalık izni ise kanunen 3 gün olarak belirlenmişti ve son düzenlemeyle (torba yasası) bu süre isteğe bağlı olarak 10 güne kadar çıkarılabilmektedir.

  DOĞUMDA ANNENİN ÖLMESİ HALİNDE BABAYA İZİN

  657 sayılı Kanunun 104. maddesinin (A) bendine eklenen yeni cümle şu şekildedir:

  “Doğumda veya doğum sonrasında analık izni kullanılırken annenin ölümü hâlinde, isteği üzerine memur olan babaya anne için öngörülen süre kadar izin verilir.”

  Kadın memur için, doğum sonrasında 8 haftalık bir analık izni öngörülmüştür. Eğer anne, doğumda veya doğum sonrasındaki analık iznini kullanırken ölürse, bu izni, baba kullanacaktır. Hali hazırdaki olaylarda, eğer ölüm tarihinden itibaren 8 hafta geçmemiş ise, doğumdan sonraki 8 haftalık süreyi geçmemek kaydıyla, babaya izin kullandırılmalıdır.

  10 GÜNLÜK BABALIK İZNİ

  657 sayılı Kanunun 104. maddesinin (B) bendine eklenen yeni cümle şu şekildedir:

  “B) Memura, eşinin doğum yapması hâlinde, isteği üzerine on gün babalık izni; kendisinin veya çocuğunun evlenmesi ya da eşinin, çocuğunun, kendisinin veya eşinin ana, baba ve kardeşinin ölümü hâllerinde isteği üzerine yedi gün izin verilir.”

  3 gün olarak verilen izin 10 güne çıkarılmıştır. Hali hazırdaki olaylarda ,eğer memurun durumu, doğumdan sonraki 10 günlük süre içindeyse, kalan sürece izin verilmelidir. Eğer doğumdan sonraki 10 gün geçmiş ise artık memurra bir daha kalan 7 günlük izin verilmemelidir.
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Babalık izni kaç
 1. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,551
 2. Ezlem
  Yanıt:
  1
  Gösterim:
  1,337
 3. Wish
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  982
 4. Wish
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  717
 5. Blue
  Yanıt:
  2
  Gösterim:
  908