Babalar Ve Oğullar Yazarı Kimdir

'Etüt Merkezi' forumunda Sitem tarafından 3 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu


 1. Babalar Ve Oğullar Kitabının Yazarı Kimdir


  Babalar Ve Oğullar Kitabını kim yazdı?

  Babalar Ve Oğullar Kitabının Yazarı IVAN SERGENYEVİÇ TURGENYEV dir.

  Babalar ve oğullarda Turgenyev geçen yüzyıl Rusyasının toplumsal – siyasal görünümünü ele alıyor.O zaman Rusyasında yaşanan geleneksellik ile bireysellik arasındaki çatışmayı adım adım göstermektedir.Adından da anlaşılacağı gibi babalar kuşağı ,ataerkil topplumun sarsılmaz saymakla direndiği sağtöre inancını, oğullar ise, bütün töreleri yok sayma savaşını temsil ederler.

  [​IMG]

  Babalar Ve Oğullar Kitabının Karakterleri

  YEVGENİY VASİLYİÇ BAZAROV: Tam bir nihilisttir.Her şeyi yok sayar ; her kuralı ve töreleri inkar eder.Kadınlara, kadın güzelliğine çok düşkündür.Ama ideal anlamda aşık -yada onun romantiklik diye adlandırdığı aşk- duygusunun maskaralık , bağışlanmaz bir aptallık sayan bir kişiliğe sahiptir.Çünkü ne sanata ne romantikliğe hiç bir ilgi duymaz.sadece ilgilendiği bilimdir.

  ANNA SERYEVRA ODİNSTOVA: Güzel bir bayan.Aynı zamanda olgun bir yapıya sahip.Buda Bazarovun ona tutulmasına sebep veren en önemli faktörlerden biri.Oda Bazarovdan hoşlanmakla birlikte bunun ilerlemeyeceğini biliyor.Yaşlı prenses ve kızkardeşi Katya ile birlikte yaşıyor.

  KATYA: Ablasını gölgesi altında ezilmiş fakat onun kültüründen ve olgunluğundan kendine pay çıkarmış biri.

  ARKADİY PETROVİÇ: Bazarovun arkadaşı ve Nikolay Petroviçin tıp bölümünü yeni bitiren oğlu.Bazarovla her konuda konuşan ve Bazarovun Pavel Petroviç ile girdiği tartışmalarda bir sübap görevi yapan bir kahramandır.

  PAVEL PETROVİÇ: Sınıf ayrılıkları ve törelere inanan kendini soylu sayan ; bir zamanlar Rus ordusunda da görev yapmış ve ileride Rusaya yönetimine geçecek biri olarak bakılırken bir anda kendini kardeşinin yanında; çiftlikte ömrünü geçirirken bulmuş biridir.

  NİKOLAY PETROVİÇ: Çiftlik yönetmekle uğraşan , her şeyi oğlu için yapan bir kahramandır.Katya ile evlenmketen çekinen fakat abisinin ve oğlunun desteğini aldıktan sonra oda törelerin zamanla değiştiğine inanarak onunla evenen böylelikle kitapta yazarın betimlemek istediği kahramandır.

  KATYA: Nikolay Petroviçinev işlerini görmesi için çağırdığı bir hizmetçinin kızı olup çekingen, utangaç bir yapıya sahiptir.
   


Similar Threads: Babalar Oğullar
Forum Başlık Tarih
Etüt Merkezi Babalar Ve Oğullar Kitabının Yazarı Kimdir 13 Ocak 2012
Etüt Merkezi Babalar ve oğullar kitabının özeti 3 Mayıs 2010
Etüt Merkezi Babalar ve Oğullar-İvan Sergenyeviç Turgenyev 13 Kasım 2009
Etüt Merkezi Babalar ve Oğullar (İvan Sergenyeviç Turgenyev) Kitap Özeti 4 Ocak 2009
Etüt Merkezi Babalar Ve Çocuklar Kitabının Yazarı Kimdir 7 Şubat 2012