Babalar günü nasıl ortaya çıktı

'Güncel Bilgiler' forumunda ZeuS tarafından 27 May 2010 tarihinde açılan konu

 1. babalar günü ne zaman ortaya çıktı?


  Her sene haziran ayının 3. haftası kutlanan Babalar günü fikri nasıl çıktı?...hiç merak ettiniz mi? İşte babalar gününün ortaya çıkışıyla ilgili bilgiler;

  Babalar Günü’nün tarihçesi hakkında iki ayrı kaynak mevcut. Bunlardan birincisine göre, Babalar Günü Batı Virginia’da ortaya çıktı. Burada yaşayan John Dowdy, annesini kaybettikten sonra onun yerini alan babası için böyle özel bir gün kutlanmasını istedi.

  Diğer başka kaynağa göre de 1910 da Washington’daki John Bruce Dodd, 6. çocuğunun doğumu sırasında hayatını kaybeden annesinin ardından hayatını çocuklarına adayan babası William Smart’a özel bir gün armağan etmek amacıyla bu fikri ortaya attı.

  Babasının bir yandan çiftlikte çalışıp öte yandan 6 çocuğa bakmasının zorluklarını fark eden Dodd, Anneler Günü kutlanırken Babalar Günü’nün olmamasını haksızlık olarak gördü. Hemen babasının doğum günü olan 5 Haziran’ın Babalar Günü ilan edilmesi için kolları sıvadı. Ancak, bu çalışma bir sonraki yılın 19 Mayısına kadar sürdü.

  19 HAZİRAN 1910 İLK BABALAR GÜNÜ

  Tarih 19 Haziran 1910.... Takvimler bu günü gösterirken, Babalar Günü, ilk kez Washington’da kutlandı. Bu tarihten sonra ABD’nin diğer eyaletlerine yayılan Babalar Günü için ilk resmi kutlama ise 1924’te ABD Başkanı Calvin Coolidge’in desteğiyle gerçekleştirildi. 1966 yılında dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl Haziran ayının üçüncü Pazar gününün Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayınladı.

  Katolikler’in Babalar Günü’ne getirdiği yorum ise diğer araştırmacılardan çok farklı. Onlar bu kutlamayı dini açıdan ele alıp Hazreti İsa anısına Mart ayının 19’unu St. Joseph Günü adı altında babalarına armağan ediyor. Türkiye’de ise özellikle 1980’li yılların sonlarına doğru kabul gören Babalar Günü, yaygın bir şekilde kutlanıyor.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 16 Haz 2013
 2. Cevap: Babalar günü nasıl ortaya çıktı

  Zeus babalar günü; anneler gününü kıskanan bir babanın kendi kendine gelin güvey olmasıyla ortaya çıkmış olmasın :f20:
   
 3. Cevap: Babalar günü nasıl ortaya çıktı

  Hiçte bile :f20:bayanların kadınlar günü,altın günü daha nice günlerinin olduğunu düşünürsek bizimde bi günümüz olsun:f106: birazda siz masrafa girin:f17::)
   
 4. Cevap: Babalar günü nasıl ortaya çıktı

  Bence annelerin sonsuz fedakarlığının yanında babalara teselli armağanı olmuş bugün :)
   
 5. Cevap: Babalar günü nasıl ortaya çıktı

  babalarda sevinsin? :D