Baba Tahir Uryan Kimdir

'Biyografi' forumunda Belinay tarafından 19 Mar 2012 tarihinde açılan konu

 1. Baba Tahir Uryan Hayatı


  Baba Tahir Uryan Biyografisi

  Baba Tahir Uryan İran'da yetişen şair ve velilerden. Onuncu yüzyılın sonu ve on birinci yüzyılın başında yaşadı. İsmi Tahir olup, Baba Tahir ve Tahir Uryan-ı Hemedânî diye meşhur oldu. İran'ın Hemedan şehrinde doğdu. 1010 senesinde aynı yerde vefat etti. Kabri Hemedan'dadır.

  Baba Tahir Uryan'ın hayâtı hakkında verilen bilgiler çok az olup, daha çok kerâmetleri hakkında kıssalar nakledilmektedir. O küçük yaştan itibâren ilim tahsili için gayret sarfetmekte bu hususta elde ettiklerini bir türlü yeterli bulmamaktadır.

  Nakledildiğine göre bir gün Baba Tahir, Hemedan Medresesi talebelerine ilim elde etmek için ne yapmak lazım geldiğini sordu. Talebeler onunla alay etmek için bir kış gecesini havuzun buzlu suyu içinde geçirmesi gerektiğini tavsiye ettiler. Baba Tahir bu tavsiyeyi aynen tatbik etti. Ertesi sabah Allahü teâlânın ihsânı ve bereketi ile kendisini ilim nuru ile aydınlanmış buldu.

  Bu vakadan sonra Baba Tahir Uryân hazretlerinin pekçok kerâmetleri görüldü. Bir defâsında Elvend Dağının karını, içindeki ilâhi aşk ateşinin harâretiyle eritmiştir. Bir kere de ilm-i heyete, astronomiye dair kendisine sorulan meselenin hallini ayak parmağının ucuyla çizmiştir. Böylece Hemedan ve Turistan bölgesinde şöhreti artan Baba Tahir Uryan'ın duasına kavuşmak ve sohbetinden istifade etmek isteyenler onun huzuruna koşmaya başlamışlardır.

  Kaynakların bildirdiğine göre Hemedan ile Luristan'da yaşadığı anlaşılan Baba Tahir Uryan Hemedan'da vefat etti. Şehrin kuzey batı tarafındaki Bun-i Bazar mahallesinde küçük bir tepe üzerinde defnedildi.