B9 Vitamini (Folik Asit) Önemi

'Bebek Bakımı' forumunda YAREN tarafından 2 Oca 2009 tarihinde açılan konu


 1. Folik Asit ve vitamin BC gibi isimlerle de bilinen B9 vitamini, B12 vitaminine benzer etki alanları olan THFA adlı enzimin ön maddesidir. Amino asit, protein ve sinir sistemi iletisinde kullanılan bazı iletken maddelerin yapımında rol alır.
  Karaciğerde bir miktar depolanabilmekte olan B9 vitamini ayrıca barsak bakterileri tarafından da üretilebilmektedir. Oldukça dayanıksız olduğundan ışık, ısı gibi etkenlerle, bekleme ve pişirilme esnasında tahrip olur.

  B9 Vitamininin Vücuttaki Fonksiyonları

  Vücuttaki tüm biyolojik olaylarda yer alan folik asit, kalp ve damar hastalıkları riskini, pek çok tümör oluşumunu önlediği gibi kan hücrelerinin yapımı, çoğalması ve bağışıklık sisteminde antikorların oluşması için de gereklidir.
  Amino asit, protein ve sinir sistemi iletisinde kullanılan bazı iletken maddelerin yapımında rol alır. DNA ve RNA sentezinde görev alan B9 vitamini, hücre bölünmesi için gereklidir.
  Büyümeyi sağladığı gibi anne karnındaki bebeğin sinir sisteminin gelişimi için de oldukça önemlidir.

  B9 Vitamini Eksikliği

  Eksiklik belirtileri B12 vitamini eksikliğine oldukça benzer. Bu belirtiler başta yetersiz beslenme, sindirim sisteminden emilimin ameliyat veya hastalık nedeniyle bozulması, sık alkol tüketimi, ilaç kullanımı, stres ve hamilelik gibi durumlarda ortaya çıkar.
  Bu durumda iştahsızlık, kilo kaybı, dilde şişme ve kızarma, ishal, unutkanlık, huzursuzluk, paranoya durumu, enfeksiyonlara yatkınlık ve kalp çarpıntısı gibi çeşitli belirtiler görülebilir.
  Hamilelikte bebek, annenin karaciğerdeki depolarını kısa sürede boşaltır. Bu duruma bağlı olarak B9 vitamini eksikliğiyle ortaya çıkan riskler erken doğum, düşük ağırlıklı bebek ile bebekte spina bifida gibi beyin-omurilik anomalisidir.

  B9 Vitamininin Fazla Alınması

  Günde 0.4 mg’ dan fazla B9 vitamininin alınması deride kızarma, kabarma, kaşıntı ve alerjik bronş spazmlarına yol açabilir. Vücuttan idrarla atılır.
  B9 Vitamininin Özellikle Kullanılması Gereken Durumlar
  Hamilelerin, süt veren annelerin, menopoz dönemindeki kadınların, doğum kontrol hapı kullananların, dengesiz beslenenlerin ve sigara içenlerin B9 vitamini ihtiyacı daha fazladır.
   
 2. Cevap: B9 Vitamini (Folik Asit) Önemi

  Ayrıca sürekli ilaç kullanma durumunda olan kişiler için de kesinlikle önemli bir vitamindir. İlaçların yan etkilerini azaltıcı özelliği vardır.