B7 Vitamini Faydaları

'Sağlık Rehberi' forumunda Merve tarafından 11 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. B7 Vitamini Faydaları
  B7 Vitamini Faydaları Nelerdir


  Biotin hücre büyümesi, yağ asitlerinin üretimi, yağ ve amino asit metabolizması için gereklidir. Aerobik solunum sırasında biyokimyasal enerji elde etmek için oluşturulan süreçte meydana gelen sitrik asit döngüsünde önemli bir rol oynamaktadır. Biotin sadece çeşitli metabolik reaksiyonlar için yardımcı olmaz, yanı sıra karbondioksit transferi için de yardımcı olur.

  Biotin ince bağırsaklarda taşımacılığı(düşük konsantrasyonlarda) ve ince bağırsağın üst kısımlarında pasif difüzyonu(yüksek konsantrasyonlarda) taşımacılığı(madde geçişlerini) kolaylaştırarak emilime katkı sağlar.

  Mitokondriyal enzimler (karboksilazlar) bir prostetik grup olarak, biotin, glukoneogenez, yağ asitleri ve amino asit metabolizması sentezi gibi önemli metabolik reaksiyonlarda bir CO2 taşıyıcısı olarak rol oynar. Biotin vücutta glikoz metabolizmasının(vücut daha verimli enerji üretmesine yardımcı) işleyişine yardımcı olur. Yani Vitamin B7 veya Biotin enerji elde etmek için insan vücudunda çeşitli metabolik reaksiyonlar için bir katalizör olmaktadır.

  Biotin her biri metabolizmasında önemli olan dört karboksilaz enzimleri için gerekli bir koenzim olarak görev yapar. Biotin vücudun bazı enzimlere yardım için önemli bir vitamindir. Bilindiği gibi enzimler kimyasal reaksiyonları hızlandıran doğal maddelerdir.


  alıntı
   


Similar Threads: Vitamini Faydaları
Forum Başlık Tarih
Sağlık Rehberi K Vitamininin Faydaları Nelerdir? 4 Ekim 2013
Sağlık Rehberi C vitamininin Vücuda Faydaları Nelerdir? 9 Eylül 2013
Sağlık Rehberi B9 Vitamini Faydaları 14 Şubat 2012
Sağlık Rehberi B6 Vitamini Faydaları 10 Şubat 2012
Sağlık Rehberi B5 Vitamini Faydaları 8 Şubat 2012