B3 Vitamini Eksikliği

'Sağlık Rehberi' forumunda EyLüL tarafından 6 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. B3 Vitamini Eksikliği Nedir
  B3 Vitamini Eksikliği Hakkında Bilgi

  Niasin, Nikotinik Asit, Nikotinamin gibi isimleri de vardır. Eskiden sadece bu adlarla anılırken artık B-3 denilmektedir. Isıya ve ışığa karşı dayanıklıdır. Vitaminler içersinde en dayanıklısıdır denebilir.

  B-3 Vitaminin Eksikliği Nelerdir


  Yetersiz beslenme sonucu olabileceği gibi ana maddesi olan triptofanın metabolizmasının etkilendiği hastalıklardan dolayı da oluşabilir. Emilim sorunlarından dolayı olması nadirdir. Mısır gibi bazı besin maddelerinde bağlı durumda bulunur ve vücut bunu kullanmaz.
  Eksiklik belirtileri mısır ağırlıklı beslenen toplumlarda sık görülür.

  *Kolay yorulma, kolay sinirlenme,

  *İştahsızlık, hazımsızlık, bulantı, kusma ve ishal gibi sindirim sorunları,

  *Deride ışığa karşı hassasiyet, kaba, kalın ve sert cilt haline dönüşmesi,

  *Dilde yanma hissi, kızarma, diş eti hassasiyeti, ağız kokusu,

  Önceleri huzursuzluk, uykusuzluk, baş ağrısı ile başlayan, ellerde titreme, artan endişe, korku, kaygı duyguları ile devam edip psikoz tablosuna kadar giden sinir sistemi şikayetleri ortaya çıkar.

  Eğer eksikliği uzun sürerse ölümcül Pellegra hastalığı oluşur. (Deri belirtileri, ishal gibi sindirim problemleri ve unutkanlık bunama gibi sinir sistemi belirtileri ile seyreder ve ölümle sonuçlanır. Bu nedenle 4 D Hastalığı denilmiştir.

  Pellegra hastalığı bu vitaminin alımının eksikliği yanında tüberküloz tedavisinin temel ilaçlarından olan İNH 'ın kullanımına bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Alkoliklerde, böbrek hastalığı nedeniyle diyetle beslenenlerde, karsinoid tümör varlığında, doğumsal bir hastalık olan Hartnup Hastalığında bu durum oluşabilir.