B1 Vitamini Ne İşe Yarar

'Sağlıklı Yaşam' forumunda EyLüL tarafından 2 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. B1 Vitamini Yararları Neler
  B1 Vitamini Ne İşe Yarar Faydaları Nelerdir

  B1 vitamini Tiamin olarak da bilinen B1 vitamini enerji metabolizmasında rol oynar. Aynı zamanda sağlıklı sinir sistemi için gereklidir. Eksikliğinde yorgunluk, depresyon, sinirlilik, dikkat eksikliği ve hafıza sorunu görülebilir. Aşırı eksikliği beriberi hastalığına neden olur.

  B1 Vitamini Ne İşe Yarar


  *Tiamin düzeyi düşük olan kişilerde karıncalanma ve uyuşma problemleri daha çok gözlenir. Kalp hastası olan kişilerin kalp kaslarında tiamin normal seviyesinden daha düşük olarak bulunmuştur. Tiamin , kan dolaşımının düzenlenmesinde , hidroklorik asit üretimiyle sindirimin kolaylaştırılmasına, kan yapımına ve karbonhidratların metabolize edilmesine yardım eder.

  [​IMG]

  *Tiamin , vücut enerji düzeyini ve öğrenme yeteneğini artırır. Barsaklar, mide ve kalpte normal kas tonusunun korunabilmesini sağlar. İştah ve büyüme-gelişmeye uyarıcı etkiye sahiptir. Karbonhidratlar, yağ ve alkolden enerji sağlanması zihinsel uyanıklığı sağlar. Gebelik sırasında, bebeğin büyümesini sağlar. Sindirimi kolaylaştırır. Kaza gibi travmalar sonrası, ameliyatlarda, alkoliklerde , yaşlılarda ve hamile kişilerde ve sigara kullananlarda tiamin'in ek olarak kullanılması şarttır. Ayrıca tiamin, tedavi amaçlı olarak, yüksek karbonhidratla beslenenler ve fizik ve zihinsel gerginliklerde kullanılır.