B1 Vitamini Faydaları Nelerdir

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Yasemin tarafından 29 Ağustos 2013 tarihinde açılan konu


 1. B1 Vitamini Faydaları  B1 Vitamini Tiamin olarak da bilinen B1 vitamini enerji metabolizmasında rol oynarmaktadır.B 1 Vitamini protein sentezi, beyin ve sinir sistemindeki pek çok hayati fonksiyonun yürütülmesi gibi konularda görev alan önemli bir vitamindir.

  Bu bölümde, B 1 Vitamininin Yararları


  B1 Vitamini Aynı zamanda sağlıklı sinir sistemi için oldukça gereklidir.B1 Vitamini Eksikliğinde yorgunluk, depresyon, sinirlilik, dikkat eksikliği ve hafıza sorunu görülebilmektedir.B1 Vitaminin Aşırı eksikliği beriberi hastalığına neden olmaktadır.

  B1 Vitamininin Yararları, vücudun proteinleri kullanabilmesini, karbonhidratlardan enerji üretimini sağlamasıdır. Ayrıca, Beyin fonksiyonları ve sindirim sistemi için gereklidir. B1 Vitamini kan hücrelerinin ve sağlıklı bir dolaşım sistemin oluşumuna yardımcı olmaktadır.B1 vitamini eksikliği‘nde kişide depresyon, huzursuzluk, kas güçsüzlüğü, konsantrasyon güçlüğü, bellek zayıflığı, çabuk kızma, ayaklarda karıncalanma, çarpıntı, kabızlık gibi belirtiler görülebilir.

  B1 vitamini hangi besinlerde bulunur? B 1 vitamini açısından zengin besinleri saymak gerekirse; buğday, baklagiller (bamya, fasulye…), ıspanak, Brüksel lahanası, pancar, badem, ceviz, fındık, yulaf, mısır gibi sebzelerde ve karaciğer, böbrek gibi birçok besinde bol miktarda bulunmaktadır.