B Vitamini Yan Etkileri

'Sağlık Rehberi' forumunda Meryem tarafından 29 Kasım 2011 tarihinde açılan konu


 1. B Vitamini Yan Etkileri
  Vitamin Yan Etkileri  B Vitamini Yan Etkileri
  Vitaminlerin de yan etkileri olabilir.En başta dikkat edilmesi gereken husus, alerjik yan etkidir.B vitamini türlerinden herhangi birine karşı alerjisi olanlarda hiçbir zaman, hiçbir B vitamini kullanmamalıdır.Bu anlamda böbrek yetmezliğinde de son derece duyarlı davranılır.Özellikle Kronik Böbrek Yetmezliği olanlarda B vitamini pek tercih edilmez.

  Her gün vitamin almak aslında tehlikelidir.Zaten günlük gıdalarla aldığınız bir miktar vitamin ve mineral vardır. yediğiniz gıdalara bağlı olarak bunların miktarları değişkenlik gösterir.Düzenli olarak hergün vitamin tüketmeniz o vitamini artık içmediğinizde sorun yaratır.Vücut o alınan miktara öyle alışır ki. bir sebepten dolayı vitamini içmemeye başladığınızda, vücudunuzda o vitaminin yetersizliği gelişebilir ve kendinizi ciddi bir hastalıkla uğraşıyor bulabilirsiniz.Sadece bağışıklığınızın düştüğünü hissettiğinizde 1-2 gün arayla içilmesi tavsiye edilir.

  Eğer belirtilen bir vitamin - mineral ihtiyacınız yoksa, vücudunuza ek olarak supleman almanıza gerek yoktur. böbreklerinize yük oluşturabilir bilinçsiz ek multivitamin kullanımı.Şunu unutmayın, c ve b vitaminleri suda erir ve fazlası her gün idrarla vücuttan atılır.Dengeli beslenmeniz durumunda zaten günlük gerekli vitamin-mineral ihtiyacımızı karşılarız. bu durumda alacağınız ek tablet direk atılacaktır.