B Vitamini Nelerde Bulunur

'Sağlıklı Yaşam' forumunda EyLüL tarafından 24 Kasım 2011 tarihinde açılan konu


 1. B Vitamini Nelerde Vardır?
  B Vitamini Bulunan Besinler Nelerdir?
  B Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

  B Vitamini Nelerde Bulunur

  B vitamini nelerde bulunur ve B vitamini nelerde var? B12 vitamini : Karaciğer, sığır eti, böbrek, balık, peynir, süt, yumurta.


  Hayvansal ve bitkisel gıdalarda bulunur. Süt, ciğer, yumurta ve yeşil yapraklı sebzeler ile işlenmemiş hububat ürünleri bunlar arasında sayılabilir.

  Yararları Nelerdir? Gıdalarda bulunan enerjinin açığa çıkmasını, hormonların üretilmesini, ağız dil ve cilt dokusunun sağlıklı kalmasını sağlamak.

  B grubu vitaminler, konsantrasyon, öğrenme, hafıza gücü ve bilinçsel performansta artış sağlarken, beyni strese karşı koruyor, fiziksel ve zihinsel sağlığı da olumlu etkiliyor.

  B9 vitamini (Folik asit): Tüm tahıllar ve kuru baklagiller, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kahverengi pirinç, arpa, fasulye, mercimek, hurma, fındık, ceviz, yumurta sarısı, süt, peynir, turunçgiller.

  B7 vitamini (Biotin) : Yumurta, balık, süt, patates, soya, fındık, ceviz, bira mayası.

  B6 vitamini : Yumurta, balık, tavuk, süt, muz, patates, yulaf, mısır, soya fasulyesi , kuruyemiş, bezelye, havuç, avokado.

  B5 vitamini : Karaciğer, kırmızı et, tavuk, yumurta, baklagiller, kuruyemişler, tahıllar.

  B3 vitamini : Yumurta, peynir, süt, balık, havuç, hurma, mısır, buğday.

  B2 vitamini : Kurubaklagiller, süt ve süt ürünleri, yoğurt, yumurta sarısı, kabuklu yemişler, balık, et, hububatlar.

  B1 vitamini : Pirinç kabuğu, rafine edilmemiş tahıl, süt ve süt ürünleri, yumurta sarısı, kuru üzüm, yulaf ezmesi, ayçekirdeği, brokoli, bezelye, erik, fıstık, bira mayası.
    2. Cevap: B Vitamini Nelerde Bulunur

  cok tenkyoo