B Vitamini İlaç İsimleri

'Sağlık Rehberi' forumunda Aysell tarafından 22 Kasım 2011 tarihinde açılan konu


 1. B Vitamini İlaçları, yan etkileri, kullanımı

  B EHEPTAL 2 ML 5 AMPUL İLACI

  B grubu vitaminlerinin noksanlığına bağlı hastalıklarda vitamin B kompleksi olarak kullanılır. Ağız boşluğu hastalıkları : Stomatitler, Mide – barsak hastalıkları : Kolit, ülseratif kolit, kronik enterit, spru, emilim bozuklukları, atonik kabızlık, diyare, Karaciğer hastalıkları : Epidemik hepatit, karaciğerin yağlı dejenerasyonu tedavisi ve karaciğer hastalıklarının profilaksisi. Deri hastalıkları : Kronik egzama, nörodermatit, ışın dermatozları, toksik ve ilaçlara bağlı dermatoz ve egzama, akne, furunkuloz, prurituslar, tırnak ve saçların kolay kırılması, deri kuruluğu, pellagra, Sinir sistemi hastalıkları : Nevrit ve nevraljiler, zona, siyatik, infeksiyöz ya da ilaçlara bağlı sinir bozuklukları Korsakoff hastalığı, Genel olarak : Halsizlik, iştahsızlık, zayıflama durumlarında, büyüme çağında bulunan çocuklarda enfeksiyon ve nekahatta, diyet yapan diyabetli ve ülserli hastalarda, kronik alkolizmde ve gebelik kusmalarında kullanılır.

  Yan etkileri,
  Yok denecek kadar az olup uzun süren yüksek doz tedavilerinde çok seyrek alerjik belirtiler görülebilirse de ilacı kesmekle derhal geçer.

  Uyarı ve önlemler,
  Hipervitaminöze dikkat etmelidir. Gebelerde yüksek dozda kullanılmamalıdır. Preparat bileşiminde bulunan B2 vitamini idrarı sarıya boyar. Levodopanın etkisini azaltabileceğinden parkinsonlu hastalarda dikkatli olunmalıdır.

  Alıntı