B İle Başlayan Vitaminler

'Sağlıklı Yaşam' forumunda EyLüL tarafından 6 Eyl 2012 tarihinde açılan konu

 1. B Harfi İle Başlayan Vitaminler
  B İle Başlayan Vitaminler Nelerdir

  Suda eriyen ve vitamin karakterinde çalışan koenzimlerin yapılarında bazı maddeler B grubu vitaminleri adını alırlar ve hücre metabolizmasında önemli yerleri vardır. B grubu vitaminleri arasında Biotin, folik asit, nikotinik asit, pantotenik asit gibi vitaminler bulunmakta ve B vitamini karışımı adı ile anılmaktadır.

  B İle Başlayan Vitaminler


  B grubu vitaminler deyince aklınıza genellikle birkaç taneden fazlası gelmeyecektir. Oysa suda eriyen vitaminler arasında bulunan B grubu vitaminler tam 11 tane Hepsinin de birbirinden farklı ve hayati önemi bulunuyor.

  B1: Yaşlanmaya karşı koruyor, metabolizmayı düzenliyor. Eksikliğinde kabızlık, unutkanlık, iştahsızlık ortaya çıkıyor.

  B2: Tip 2 diyabet hastalarına veriliyor. Bazı kanserlerin gelişimini, kansızlığı ve kataraktı önlüyor.

  B3: Karbonhidrat, yağ ve proteinlerin yakılarak enerji üretilmesinde görev yapıyor. Eksikliğinde ishal ve bunamaya rastlanıyor.

  B5: Böbreküstü bezinden kortizon salgılanmasında ve kolesterol oluşmasında rol alıyor. Yetersizliğinde kalp hastalığı, kramplar ve karın ağrısı oluşuyor.

  B6: Karaciğer ve kaslardaki şekerle proteinleri şekere dönüştürüyor. Eksikliğinde dil ve ağızda iltihap, depresyon ile bilinç bulanıklığı görülüyor.

  B7: DNAnın çoğalmasında etkili oluyor. Eksikliğinde saç dökülmesi, cilt bozukluğu, depresyon, halsizlik, halüsinasyon ve bacaklarda uyuşma oluyor.

  B9: Kan yapımı için gerekli. Damar sertliği, kalp krizi, felç, işitme azlığı, tansiyon ve bunamaya engel oluyor. Hamilelik öncesi alınması gerekiyor.

  B12: Kırmızı kan hücresi ve DNA yapımı için gerekiyor. Eksikliğinde kansızlık, yorgunluk, bulantı, kabızlık, yürümede zorluk ve gaz problemi oluşuyor.

  B15: Kolesterolü azalttığı, protein yapımına yardımcı olduğu biliniyor. İçerdiği siyanid maddesi kanser tedavisinde kullanılıyor.

  B17: Bir bitki bileşiği. İçinde şeker ve siyanid bulunuyor. Rusyada kanser tedavisinde kullanımına izin veriliyor.
  B-x: Folik asit vitamininin yapısında bulunuyor. Kırmızı kan hücrelerini destekliyor. Saç sağlığını koruyor.