Azra Akın Kimdir, Resimleri

'Biyografi' forumunda Merve tarafından 7 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu


 1. Azra Akın Hayatı, Fotoğrafları

  Azra Akın Hakkında Bilgi ve Resimleri

  8 Aralık 1981; Almelo

  2002 Türkiye güzeli seçildi ve ardından da Miss World Dünya Güzellik Yarışmasında Dünya güzeli seçilmiş manken, model ve oyuncu.

  Babası aslen Uşakın Karahallı ilçesinden bir zamanlar Eskişehirsporda futbol oynamış Yıldız Teknik Üniversitesinden mezun ve şimdi tercümanlık yapan Nazım Akın, annesi ise Afyonun Emirdağ ilçesinden Hollandada da öğretmenlik yapan öğretmen Ayda Akındır. Aile 1971 yılında Hollandaya yerleşmiştir. Azra Akınnın kendisinden 2 yaş küçük Doruk adlı bir kızkardeşi vardır.

  Azra Akın, Hollandada bale, resim ve müzik gibi sanat dallarında eğitim görmüştür.

  1998 yılında Elite Model yarışması Türkiye ayağında birincilik kazanmıştır. Daha sonra 2002 yılında Star TVnin düzenlediği Türkiye güzellik yarışmasında birinci olmuştur. Bu yarışma sonucu Miss World yarışmasına katılmaya hak kazanmıştır. İlk olarak Nijeryada düzenlenmesi planlanan yarışma, bu ülkedeki Amina Lawal adlı kadının evlenmeden çocuk sahibi olması ve bunun sonuncunda ölümle cezalandırılmasını protesto için birçok ülke tarafından boykot edilme tehlikesiyle karşılaşınca Londraya alınmıştır. Yarışma sonucunda Miss World unvanını 1932′de Keriman Halisin ardından Türkiyeye ikinci defa getiren kişi olmuştur. Bu unvan 1954′de bir Mısırlı güzele verilen dünya güzelliği ödülünden bu yana nüfusunun büyük çoğunluğu Müslüman olan bir ülkeye gitmemişti.

  Manken – modellik yapmaya devam eden Azra Akın, aynı zamanda reklamlarda ve TV dizilerinde oyunculuk da yapmaktadır.

  2009′da Sadri Alışık Tiyatrosunda Kemal Başarın yönetmenliğinde, 72. Koğuş adlı oyunda rol alarak tiyatro oyunculuğuna başlamıştır. Acun Medya tarafından Show TVde düzenlenen Yok Böyle Dans yarışmasında yarışmacı olarak bulunmuştur. 2011 yılında Star Tvde yayınlanan Geniş Aile dizisinde rol almıştır. 2012 itibariyle MUCK dizisinde müzik öğretmeni olan Elif Hocayı canlandırdı.  alıntı  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]