Azot Döngüsü Nedir

'Eğitim Merkezi' forumunda Elfida tarafından 20 Haziran 2011 tarihinde açılan konu


 1. Azot döngüsü ne demek
  Azot döngüsünün tanımı
  Azot döngüsü anlamı

  Atmosferde bol miktarda (% 78) azot (N2) bulunmasına karşılık canlılar bunu doğrudan alıp kullanamaz. Canlılar azotu ancak azot bileşikleri (azotlu maddeler) hâlinde alır. Bu amaçla hayvanlar amino asitlerden bitkiler çözünmüş azot tuzlarından azot gereksinimlerini karşılar.

  Azot döngüsü aşamalı olarak aşağıdaki gibi gerçekleşir.
  * Ölen organizmaların yapısındaki azot bileşikleri toprağa karışır. Bir yandan da hayvanların boşaltım arağı olan amonyak gibi azotlu maddeler de doğaya verilir.
  * Toprak ve sularda bulunan bakteriler bu azot bileşiklerini parçalar. Parçalama sırasında çeşitli maddelerin yanında amonyak (NH3) ve serbest azot (N2) oluşarak ortama karışır.
  * Amonyak kimyasal tepkimelerle amonyum tuzlarına dönüşür.
  * Bazı özel bakteriler amonyum tuzlarını nitrit (N02) ve nitratlara (N03) dönüştürür. Baklagillerin köklerindeki gibi azot bağlayıcı bakterilerle algler havanın serbest azotunu nitrit ve nitratlara dönüştürür. Bu arada şimşek ve yıldırım da havadaki azottan nitrat oluşumunu sağlar.
  * Suda kolayca çözünen nitratlar bitkilerin kökleriyle alınıp kullanılır. Kullanılan azotla bitkilerin protein nükleik asit gibi azotlu maddeleri üretilir. Bunların bir kısmı bitkilerle beslenen hayvanların vücuduna geçer. Azot oksitleri vb. gazların yapay olarak bol miktarda üretilip kullanılması ozon tabakasının incelmesine neden olur.

  Yukarıda sıralandığı gibi canlılarla cansız çevre arasında azot döngüsü gerçekleşir. Azotun asıl kaynağı olan atmosferdeki azotun azalmaması azot döngüsü ve doğal dengenin bozulmaması için;.
  - Gübre üretiminde hava azotunun aşırı kullanılması engellenmeli
  - Fosil yakıtların aşırı kullanılması yerine güneşten rüzgârdan enerji üreten alternatif enerji kaynaklarının kullanılması sağlanmalıdır.
   


Similar Threads: Azot Döngüsü
Forum Başlık Tarih
Eğitim Merkezi Azot Nedir Nerelerde Kullanılır 20 Haziran 2011
Eğitim Merkezi Azot Elementinin Özellikleri 19 Haziran 2011
Eğitim Merkezi Azot Elementi Hakkında Bilgi 19 Haziran 2011
Eğitim Merkezi Azot Elementinin Kullanım Alanları 19 Haziran 2011
Eğitim Merkezi Kayaç Döngüsü Posteri 12 Kasım 2011