Aziz Meker Kimdir Kısaca

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 8 Haziran 2012 tarihinde açılan konu


 1. Aziz Meker Kimdir



  Aziz Meker Kimdir Kısaca Hayatı

  Aziz Meker 1877 doğumlu Türk siyasetçisidir.

  Aziz Meker Kuzey Kafkasya'da bugünkü Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti'nde bulunan Biberdkuace köyünde 1877 yılında doğdu. Abaza kökenlidir. İlk eğitimini burada ve Batalpaşinsk (Çerkesk) köyünde yaptı. Ailesinin Türkiye'ye göçerek Eskişehir yöresine yerleşmesinden sonra 1889 yılında İstanbul Sultanisi'nde okudu.

  Aziz Meker Daha sonra Fransa'ya giderek tarımcılık eğitimi gördü. İstanbul Halkalı Yüksek Ziraat Okulu'nda öğretmenlik yaptı. Kafkas göçmenlerini oluşturan Çerkes Teavun Cemiyeti ve Şimalî Kafkas Cemiyeti ile Kafkasya İstiklâl Komitesi gibi kuruluşlarda aktif görevler aldı, konferanslar verdi, broşürler yayınladı

  Aziz Meker Mondros Ateşkes Antlaşması sonra Anadolu'ya geçerek Anadolu ihtilalinin saflarına katıldı. TBMM tarafından Sovyet Rusya'ya gönderilen elçilik heyetinde başkatiplik olarak görevlendirildi. 1923 yılında Ankara'ya dönerek Ziraat Okulu'nda öğretim üyeliği ve Ziraat Enstitüsü Başkanlığı yaptı.Aziz Meker 1932 yılında ise Tarım Başkanlığı Müsteşarlığı'nda bulundu. Abazaca, Türkçe, Rusça, Fransızca ve Almanca biliyordu.