Az Yemek Uzun Yaşatıyor...

'Damak Keyfi' forumunda Mirayy tarafından 20 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]

  20 yılı aşkın süre maymunlar üzerinde yapılan bir deney az kalorili beslenmenin hastalık riskini ve yaşlanma sürecini azalttığını ortaya koydu.

  Her ikisi de maymunlar için yaşlılık sayılan 27 yaşında, ama soldaki maymun ömrü boyunca daha fazla beslendiği için daha yaşlı duruyor

  Sınırlı kalori alımına dayalı beslenmenin, başka hayvanlar üzerindeki yararları biliniyordu ancak bu bulgular, insana en yakın canlılardan birinde uzun dönemli bir araştırmayla da pekiştirilmiş oldu.

  Yirmi yılı aşkın süre boyunca takip edilen denek maymunlardan günlük kalori alımı kısıtlanmayanların ölüm riskinin, sınırlı kaloriyle beslenenlerin yaklaşık üç katına çıktığı gözlendi.

  1989′dan başlayan araştırma kapsamında bir grup denek maymunun günlük kalori alımı yüzde 30 oranında azaltıldı.

  Bunun sonucunda kanser, diyabet, kalp - damar sorunları dahil yaşlılığa dayalı rahatsızlıkların azaldığı gözlendi.

  Bütün bunlara ek olarak maymunların beynindeki hareket ve hafızayla ilgili birimlerin daha iyi korunduğu anlaşıldı.

  Aynı sonucun insanlarda da alınıp alınmayacağı net olmasa da uzun vadede kalori alımını sınırlayan insanlarda kalp damar rahatsızlıklarının azaldığı biliniyor.

  Bununla beraber maymunlarda elde edilen sonuçların ardındaki mekanizmaya ilişkin farklı görüşler hakim.

  Bazı uzmanlar, bu sonuçları vücut metabolizmasındaki değişikliklere; bazıları da az kalori alımıyla insan vücuduna zarar veren serbest radikallerin üretiminin azalıyor olmasına dayandırıyor.

  Alman bilim adamları bu yılbaşlarında sadece 3 ay kadar kalori alımının azaltılmasının dahi, yaşlıların hafızasına fayda sağladığını ortaya koyan bir araştırma yayımlamışlardı.

  Ancak beslenme uzmanları, gelişme döneminde diyetin önemine dikkat çekerek 30 yaşından gençlerin kalori alımını azaltmalarının ciddi zararları olacağı yolunda uyarıda bulundu.

  Alıntıdır...
  [UYARI]Önemli olan dengeli beslenmek...[/UYARI];)