Az Yağlı Yoğurt Astım Riskini Artırıyormu?

'Haberler' forumunda EyLüL tarafından 19 Eyl 2011 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]
  Hamileyken az Yağlı yoğurt yemek bebeklerde astım riskini artıyor‎
  Hamilelik Döneminde Az Yağlı Yoğurt Tüketimi
  Gebeyken az yağlı yoğurt yiyen kadınların çocuklarının astım ve saman nezlesine yakalanma riskinin arttığı belirlendi.Harvard Üniversitesinden Ekaterina Maslova ve ekibi, 70 bin Danimarkalı kadın ile çocuklarının beslenme alışkanlığını araştırdı.

  Bilim adamları, günde bir kez az yağlı meyveli yoğurt yiyen gebelerin çocuklarının 7 yaşından itibaren astıma yakalanma riskinin 1,6 kat fazla olduğunu gördü.

  Ayrıca bu çocuklarda saman nezlesi riskinin de arttığı belirtildi.

  Araştırmada, süt ve astım riski arasındaysa bağlantı bulunmadı.

  Az yağlı yoğurtta koruyucu yağ asitlerinin bulunmaması nedeniyle astım ve saman nezlesi riskinin artıyor olabileceğini düşünen bilim adamları, özellikle gebelikte dengeli beslenmesinin önemine işaret etti.

  Hamilelik döneminde yağsız veya az yağlı yoğurt yiyen kadınların çocuklarının astıma veya saman nezlesine yakalanma ihtimalinin yaklaşık iki kat arttığı belirtildi. Günlük yoğurt tüketen kadınların çocuklarının yedi yaşına kadar astıma yakalanma ihtimalinin 1,6 artırdığı kaydedildi. Ayrıca bu şekilde yoğurt tüketimi çocukların alerjik rinite veya saman nezlesine yakalanma riskini iki kart artırıyor.