Az Uyuyanlar Daha Çok Yiyor

'Sağlık Rehberi' forumunda Merve tarafından 18 Mart 2012 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]


  Az Uyuyanlar Daha Çok Yiyor

  Amerikalı bilim adamlarının yaptığı araştırma, gece 1 saat 20 dakika az uyumanın, gün içinde fazladan 549 kalori (bir hamburgere eşdeğer) alınmasına yol açtığını gösterdi.

  Bilim adamları, 11 gün boyunca 17 gönüllüyü bir eve kapattı. İlk gruptaki 9 kişinin normal şekilde uyumasına izin verilirken, ikinci gruptakiler 80 dakika az, gece 5 saat 10 dakika uyudu.

  İlk gruptakilerin normal şekilde beslenmeye devam ettiği, ikinci gruptakilerin ise daha fazla yemek yediği, fazladan 549 kalori aldığı görüldü.

  Araştırmanın sonuçlarını San Diego kentindeki metabolizma konulu konferansta açıklayan bilim adamları, beslenme alışkanlığındaki bu ani değişimin hormonlarla açıklanabileceğini, hormonların mekanizması halen
  ayrıntılı bilinmese de araştırmanın uyku ve iştah arasında bağlantı bulunduğunu ve uykusuzluğun kilo alımına neden olduğunu gösterdiğini vurguladı.

  Konuya ilişkin makale, Dünya Uyku Günü dolayısıyla Fransız Le Figaro gazetesinin internet sitesinde de yayımlandı.


  kaynak:trthaber
    2. Cevap: Az Uyuyanlar Daha Çok Yiyor

  Amerikalı bilim adamlarının yaptığı araştırma sonucunda Gece az uyuyanların daha fazla yemek yediği Belirlendi.

  Ben az uyuyorum tabi haliyle çok uyuyanlardan fazla yiyor olabilirim bu konuyu bi düşünmem gerekiyor :)
    3. Cevap: Az Uyuyanlar Daha Çok Yiyor

  Şiddetle Katılıyorum sana ; malesef uyku problemi vücudu ciddi olarak olumsuz yönde etkiliyor kendimden biliyorum.... tabiki buna stres de baş tacı olarak fazlasıyla destek oluyor ..
  uykusuzluk-stres=balık eti :):f20: