Ayvacık köyleri haritası

'Türkiyem' forumunda zamaneanne tarafından 5 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu


 1. Çanakkale Ayvacık Haritası


  Ayvacık İlçe Haritası


  Ayvacık, Çanakkale ilinin bir ilçesidir. Turizm ön plandadır.İlçeye bağlı Behramkale Köyü, Çanakkale'nin ve Türkiye'nin en önemli turizm alanlarından biridir.

  Rivayete göre; Kızılcatuzla kazasına bağlı 15-20 hanelik küçük bir yerleşim yeri olan Ayvalıoba´nın Dere Mahallesinden 1514 yılında Çaldıran Savaşı´na katılan ve ismini bilmediğimiz bir delikanlı, zaferden sonra Osmanlı Ordusu´yla Azerbaycan´ın başkenti Tebriz´e gider. Tebriz´de bir han avlusunda dinlenirken hanın sahibesi olan Tiflis´li Ümmühan Hatun ile tanışır. Zengin bir dul olan Ümmühan Hatun, askerde ölen kocasına çok benzettiği Ayvalıobalı adsız kahramanla evlenerek oradaki bütün mal varlığını satar ve kasabaya gelip yerleşir.

  Ayvalıoba´ya yerleşen Ümmühan Hatun ve eşi, ilk iş olarak çevredeki Küplü, Doğanlar, Garipçeler, Tekke ve Çaltı obalarını dolaşarak buralarda yaşayanları Ayvalıoba´ya davet etmişler ve bu obaları kaynaştırıp bütünleştirmişlerdir. Ümmühan Hatun, bu sürede köyünün kasaba olmasını sağlamış ve burada beraberinde getirdiği para ile kendi adını verdiği, bugün yeniden yapılmış olan "Ümmühan Hatun" camiini yaptırmıştır. Daha sonra, yaklaşık 10 km mesafeden kasabasına su getirmiş, bir de hamam yaptırarak yerleşen obalara rahat bir ortam sağlamıştır. Ümmühan Hatun bahçesine diktiği ayva ağacının cılız ve cansız olduğunu görerek kasabamıza küçük ayva anlamına gelen "AYVACIK" adını vermiş ve bu ad günümüze kadar ulaşmıştır.
  ayvacik.jpg ayvacik1.jpg