Ayten Alpman Kimdir

'Biyografi' forumunda Blizzard tarafından 20 Nisan 2012 tarihinde açılan konu


 1. Ayten Alpman hayatı


  Ayten Alpman biyografisi

  Bir Başkadır Benim Memleketim, Ayrıldık Yalnızım gibi hala dillerde olan Türkçe pop şarkılarına hayat veren Ayten Alpman 10 Ekim 1929 İstanbul doğumludur. Türk pop müzik ve caz sanatçısı olan Alpman Nişantaşı Kız Lisesi'nde ve Erenköy Kız Lisesi'nde eğitim görmüştür. Liseden sonra İlham Gencer'in solistlik teklifi ile İstanbul Radyosu'nda programa başlamıştır. Daha sonra Arif Mardin ile tanışmış ve onun teşviki ile caz şarkıları söylemeye başlamıştır.

  1953 yılında İlham Gencer ile evlenmiş, 1960 yılında eşinden ayrılmıştır. 1959 yılında ilk plağı "Sayonara/Passion Flower" taş plak olarak yayınlanmıştır. 1963 yılında çalışmak için İsveç'e gitmiş, üç yıl sonra Türkiye'ye dönmüştür. Fecri Ebcioğlu'nun ısrarlarıyla Türkçe söylemeye başlamış ve ilk çalışması "İnan Bana / Ayrıldık Yalnızım" 45lik plak olarak yayınlanmıştır.

  [​IMG]

  1968 yılında Ümit Aksu ile evlenmiştir. Fecri Ebcioğlu ile birlikte yaptıkları "Sensiz Olamam" ile ilk büyük çıkışını yapmıştır. 1972 yılında yaptığı ve sözlerini Fikret Şeneş'in yazdığı "Bir Başkadır Benim Memleketim" plağı pek ilgi görmemiştir. 1974 yılında Kıbrıs Çıkarması ile TRT'de "Memleketim" çok sık çalınmaya başlayınca, şarkı tekrar 45'lik plak olarak piyasaya sürülmüş ve büyük satış rakamlarına ulaşmıştır.

  20 Nisan 2012 tarihinde zatüreeden dolayı kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmiştir. Hayatını kaybettiğinde 82 yaşında olan Ayten Alpman şarkılarıyla hatırlanmaya devam edecek
    2. Cevap: Ayten Alpman Kimdir

  Allah rahmet eylesin.. Ama cok anicaz onu sarkilariyla..
    3. Cevap: Ayten Alpman Kimdir

  Çok üzüldüm Allah rahmet eylesin
    4. Cevap: Ayten Alpman Kimdir

  Daha 4 gÜn Önce ÖlldÜ allah rahmet eylesİn mekani cennet olsun


  amİn