Aysel Gürel Kimdir Kısaca

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 24 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu


 1. Aysel Gürel Kimdir


  Aysel Gürel Kimdir Kısaca Hayatı

  Gönül Aysel Gürel 7 Şubat 1929, Denizli doğumlu Aysel Gürel Söz yazarı ve tiyatro oyuncusudur.

  Sinema oyuncusu Müjde Ar ile sinema ve tiyatro oyuncusu Mehtap Ar'ın annesi olan söz yazarı Aysel Gürel, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi bölümü mezunu olup, şarkı sözü yazarlığının yanı sıra edebiyat öğretmeni, tiyatro oyuncusu ve şairdi.

  7 Şubat 1928de Denizli'de dünyaya geldi. Babası Ali Rıza Gürel, savcıydı ve dönemin saygın isimlerinden biriydi. Çocukluğu Cumhuriyet'in ilk yıllarında dört katlı bir Rum konağında geçen Gürel'in ailesi kültüre ve sanata büyük önem veriyordu. Gürel çifti Cumhuriyet balolarının da vazgeçilmez isimlerindendi.

  İlk kez Romeo ve Jüliette Jülieti oynadım. On beş yaşındayım. Trabzon Halk Evinde muazzam etkinlikler olurdu. Orta sondaydım, devlet tiyatrosu oyuncusu Talat Gözbak askerliğini yapmak üzere oraya gelmişti. Ağzında piposu, şal yakalı yeşil kıyafeti, başında fötr şapkasıyla çok şık bir adamdı.

  Halk evinin kapısına Oyun oynanacak kız aranıyor diye ilan astılar. Hemen koştum. Talat Bey bana baktı, çok sıskasın dedi. Ama başka müracaat eden olmadığı için ben oynamak zorunda kaldım. Trabzondaki bir kiliseden sinema yapılmıştı, orada sahne aldık. Civardaki bütün valiler, Erzurum, Giresun valisi, hepsi geldiler. Ertesi gün yerel gazetelerde memleketimizin medarı iftiharı bir genç kız neşet etti diye yazıldı. Babam da Kimmiş bu çocuk, aferin dedi.

  Aysel Gürel 17 şubat 2008 pazar günü 16.25'de 79 yaşında hayata gözlerini yumdu.

  Sanat ve siyaset dünyasından geniş katılımlı bir cenaze töreninin ardından,Zincirlikuyu Mezarlığı'na alamet-i farikasi olan renkli perukları ve kalın çerçeveli kırmızı gözlükleri ile defnedildi.

  Aysel gürel anısına sevdiği sanatçı dostları ve kızlarının iş birliğiyle Çınar adlı albümü ortaya çıkmıştır.

  Sanatçı başrollerini Şener Şen ve Müjde Ar 'ın oynadığı Arabesk filminin ve Ağır Roman filmlerinin şarkılarını da yazmıştır. Arabesk filminde Şener Şen'in taverna şarkıcısı rolünde söylediği Salla Salla isimli şarkı daha sonra Sezen Aksu'nun Işık Doğudan Yükselir albümünde Rakkas olarak yer almıştır.

  Başrollerini Şener Şen ve Lale Mansur'un oynadığı Amerikalı (1994) filminin , başrollerini Türkan Şoray'ın oynadığı Gözlerinde Son Gece (dizi müziği 1996 yılında Zerrin Özer tarafından seslendirilmiştir) ve başrollerinde Aydan Şener 'in oynadığı Gölge Çiçeği (2000) dizisinin şarkılarına imza atmıştır.

  İlk kez 1991 yılında söylenen Ne Kavgam Bitti Ne Sevdam isimli şarkısı, 2006 yılının Mesam'dan en çok telif ücreti kazanan şarkısı olmuştur.

  Aysel Gürel'in henüz yayınlanmamış 30.000 şiiri bulunmaktadır. Eserlerini Türkiye'de birçok sanatçı seslendirmiştir. Sanatçının katkısı olan ve 1 milyondan fazla kopya satan sanatçılar ve albümleri şöyledir.

  [​IMG]