Ayşe Kulin Veda Romanının Kısa Özeti

'Etüt Merkezi' forumunda Merve tarafından 22 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu


 1. Ayşe Kulin Veda Romanının Özeti

  Ayşe Kulin Veda Romanının Özeti Kısa

  1920lerin İstanbulu. 1. Dünya savaşı sonrası, işgal yılları. Yoksulluk ve zorluklar içinde bir ülke, bir kent; İstanbul.
  Maliye Nazırı Mehmet Reşat Bey; Padişahına sadakatle, ülkesini işgal edenlere başkaldırmak arasında sıkışmış, vicdani yükleriyle boğuşan dürüst bir bürokrat, bir Osmanlı aydını.

  Evin hanımı, M. Reşatın karısı Behice ve ona sonsuz mutluluğun garantisi gibi görünen konağında kalıcı bir misafire dönüşen, Valide Saraylı Hanım.
  Evdeki düzen Mehmet Reşatın yeğeni Kemalin bir gün aniden, eve gelmesiyle değişir. Kemal ağır hastadır. 1. Dünya Savaşında Osmanlının en büyük kayıplarını yaşadığı cephesi Sarıkamışta savaşmış, esir düştüğü öğrenilmiş, bir daha kendisinden haber alınamamıştır. Sarıkamışa gönüllü olarak yazılmadan önce Padişah ve hükümet aleyhine yazılar yazmış, hakkında davalar açılmış, birkaç tane de tutuklama kararı çıkmıştır.
  M. Reşat, Kemali evde istemez. Çünkü Kemal, M. Reşatın onun sadakatle bağlı olduğu Padişaha karşıdır.

  Saraylı Hanım, torunu Kemalin iyileşinceye kadar evde saklanması için elinden geleni yapacaktır.

  Kemalin bakımıyla Mehpare görevlendirilir. Mehpare, Saraylı Hanımın evinde büyümüş bir yoksul akraba kızıdır. İki genç birbirlerine aşık olurlar. Ancak bu aşkın önünde büyük engeller vardır. Mesela Kemalin verem olması ihtimali. Ayrıca Kemal bir kaçaktır. Ne zaman özgür olacak belirsizdir. Ve tabii Mehparenin evin beslemesi olması... Evin beslemesiyle küçük beyi arasındaki aşkı kimse kabul etmeyecektir. Özellikle de Kemalin anneannesi Saraylıhanım.

  M. Reşat bütün bunlar olurken, bir gün eski bir tanıdığa rastlar. 17 yaşında bıraktığı, genç ve çok güzel bir kadın olarak bulduğu komşu kızı Eirene... Karısı, üçüncü çocuklarına hamileyken, o gönlüyle aklı arasında sıkışıp kalmıştır.

  Behice, çok sevdiği kocasını, konağını, ailesini koruyabilecek midir?
  Zaman, Kemal ve Mehparenin önünü açacak mıdır? Esir bir kentte aşk özgür olabilir mi? M. Reşat teslim olmuş bir iktidarın parçası olarak özgürlüğü hayal edebilecek midir? Ülkesi için, kendisi için... Aşk, esir bir adama özgürlük getirebilecek midir?
  Aşk esir bir kente özgürlük getirebilecek midir?
  alıntı