Ayrton Senna Kimdir, kazası

'Biyografi' forumunda Burcu tarafından 20 Mar 2014 tarihinde açılan konu

 1. Brezilya'nın Sao Paulo kentinde 21 Mart 1960 yılında dünyaya gelen Ayrton Senna usta bir F1 pilotudur. Yağmurlu havalardaki sürüş becerisinden dolayı Rainman lakabı takılmıştır.
  ayrthon senna kimdir.
  Gelmiş geçmiş en iyi F1 pilotu olarak kabul edilen Ayrton Senna babasınında teşvikiyle daha 4 yaşındayken Kart aracı sürmeye başlamış ve 13 yaşında kart yarışlarına katılmıştır.

  Ayrton senna 1 Temmuz 1973 yılında ilk kart yarışına girmiş ve kazanmıştır. Bundan sonra katıldığı yarışlarda adını hep birinciliğe yazdıran Senna 19 yaşında çocukluk aşkı Lilian Vasconcelos souza ile evlenmiştir.

  ilerleyen yıllar da yarışlar ve birinciliklerle dolu geçmiş ve Senna Monako'daki yarışı kimsenin başaramadığı bir biçimde 6 kez kazanmıştır.

  Ayrton Senna Kazası ve Ölümü

  Başarılı yükselişini sürdüren Ayrton Senna 1 Mayıs 1994 tarihinde attığı tek tur ile Pole Position’dan yarışa başlamıştı. Ancak motoru çalışmayan J.J. Lehto pist üzerinde kaldı. Arka bölümden kalkan Pedro Lamy, Lehto'nun Benetton'unu göremeyerek arkadan çarptı. Kazanın ardından güvenlik aracı piste girdi ve 5 tur boyunca pistte kaldı. Yarışın 7. turuna gelindiğinde Ayrton Senna 306 Km/sa hızla Tamburello virajına yaklaştı. Ancak direksiyonu döndüremedi ve o hızla pistten çıktı. Yaptığı son bir hamle ile hızını 218Km/sa’ye kadar düşürmeyi başarmıştı. Ancak bu kötü sonu değiştiremedi.