Aynı Tarih Niçin Her Yıl Farklı Güne Geliyor?

'Bunları biliyormusunuz' forumunda RouGe tarafından 1 Tem 2009 tarihinde açılan konu

 1. Günlük yaşantımızı, çalışma hayatımızı, sosyal, kültürel, ekonomik tüm aktivitelerimizi takvime göre düzenler ve planlarız. Takvimle ilgili en büyük güçlüğümüz sürekli “şu tarih hangi güne geliyor” sorusunu sormak zorunda kalışımızdır. Başta milli bayram, kutlama ve tatil günleri olmak üzere aynı tarihin her yıl değişik günlere rast gelmesi sadece yıl içersinde sağlıklı planlama yapmamızı etkilemez, aylardaki aktif iş günlerinin değişmesi nedeni ile tüm kurumların hesap, plan ve istalistiklerini de alt üst eder.
  Bunun sorumlusu Dünya”nın Güneş”in etrafındaki dönme süresidir. Çok eski çağlarda bile insanlar etkinliklerini Güneş”in görünür hareketlerine göre düzenlemişler, yani basit hali ile de olsa Güneş Takvimi”ni kullanmışlardır. Ancak bu bir yılın süresi bir günün tam katı olmadığından, küsuratlar oluşmakta, bu da ideal bir takvim düzenini pratikte zorlaştırmaktadır.
  Güneş Takvimi”ni ilk kullananlardan Mısırlılar”da bir yıl 365 gün (aslında 365 gün, 5 saat, 48 dakika, 46 saniye) kabul ediliyordu. Aradaki bu farktan dolayı, örneğin ilkbaharın başlangıcı ancak 1508 yılda bir aynı tarihe denk geliyordu.

  Eski Babil, Helen, Çin ve Hint medeniyetleri, Ay”ın evrelerine dayanan 29 ve 30”ar günlük 12 aydan oluşan Ay Takvimi”ni kullanmayı tercih ettiler. Bu takvimde bir yıl 354 gün olup mevsim tarihleri Güneş Takvimi”ne göre her yıl 11 gün kayıyordu. Ardarda iki hilalin oluşması arasında geçen süre (29 gün, 12 saat, 44 dakika, 2,78 saniye) yine günün tam katı olmadığından Ay Takvimi”nin de çok sağlıklı olduğu söylenemez. Günümüzde Ay Takvimi”ni kullanmaya devam eden İslam ülkelerinde ay süreleri hilalin gözle görülmesine bağlı olduğundan, yani hilalin ilk gözlemlendiği aksam eski ay bitmiş, yeni ay başlamış sayıldığından, bir ayın kaç gün süreceği önceden bilinemez. Farklı İslam ülkeleri, ayları değişik günlerde başlatabilirler. Bu, özellikle Ramazan ayının son günü ve takip eden bayramın ilk günü için karışıklık yaratır.
  Nispeten daha doğruya yakın gibi görünen, günümüzde ülkelerin çoğunda kullanılan ve Gregoryan Takvimi olarak da bilinen Güneş Takvimi”ndeki aksaklıkları gidermek için biri milattan önce 46 yılında Jul Sezar, diğeri de milattan sonra 1582 yılında Papa Gregory XIII tarafından iki kez önemli değişiklik yapılmıştır. Sezar ardarda üç yılı 365 gün, dördüncü yılı ise 366 gün olarak saptamıştır. Bu sürenin olması gerekenden 0,0078 gün daha uzun olması, yıllar boyu birikerek 128 yılda fazladan bir gün yaratması sonucunu doğurmuştur. 1582 yılına gelindiğinde bu fark 10 günü bulunca Papa Gregory XIII takvimi 10 gün ileri aldı. 4 Ekim”den sonraki gün 15 Ekim kabul edildi. 10 gün yaşanmadan atlanmış oldu. Parasal hesaplar karıştı, halk “on günümüzü geri isteriz” diye gösteriler yaptı.
  Papa”nın asıl önemli reformu 400”e böiünemeyen yüzyıllarda Şubat”ın 29 çekememesi idi. Yani Şubat 2000 yılında 29 çekebilirken 2100, 2200 ve 2300 yıllarında çekemeyecekti, o yıllarda Şubat 8 senede bir 29 gün olabilecekti. Bu sayede kullanılan takvim ile ideali arasındaki fark yılda 0,00030 güne düşürülmüştü ki bu da 33.000 yılda l günlük kayma demektir ve çok önemli değildir.

  Bu takvimi İngiltere 1752”de, Rusya 1918”de, Türkiye ise l Ocak 1926”da kabul etti. Ne var ki ay sürelerinin eşit olmaması ve haftanın 7 gün olması nedenleri ile, belli bir tarihin her yıl değişik güne rastlaması sorunu yine çözülemedi.
  Dünya Takvim Reformu Birliği”nin (AWCR) bahsedilen tüm sorunları ve eksikleri ortadan kaldıracak çok kullanışlı ideal bir takvim önerisi var ama henüz hiçbir ülke, değişikliğin kurulu düzende yaratacağı karışıklığı ve maliyeti göze alıp bu takvimi uygulama cesaretini gösterememektedir.
   
 2. Cevap: Aynı Tarih Niçin Her Yıl Farklı Güne Geliyor?

  Bilgiler için teşekkürler RouGe..29 Şubat olayı ilginç.8 yıldan 4 yıla inmiş olması bile o tarihte doğmuş olanlar yinede yaş günü mağdurları:)) Düşünsenize 4 yıl birden yaşlanıyorlar..:f196:
   
 3. Cevap: Aynı Tarih Niçin Her Yıl Farklı Güne Geliyor?

  Bu da tabi bir eksiklik ama bildiğim kadarıyla türk hükümdarı Melikşah ın hazırlattığı bir takvimde bu eksiklikten eser yok.Her şey dakikası dakikasına tam...
   
 4. Cevap: Aynı Tarih Niçin Her Yıl Farklı Güne Geliyor?

  Bilgiler için tşklr RouGe çok ilginç.:f20:
   
 5. Cevap: Aynı Tarih Niçin Her Yıl Farklı Güne Geliyor?

  EN HASSASI MELİKŞAH TAKVİMİ
  İslâmiyet'ten evvel, İran'da 30 günlük 12 aydan teşekkül eden güneş takvimi kullanılırdı 5 gün fazlalık 8 aya eklenirdi Aylar burçların başına göre başlardı Nevruz da denilen 20 Mart yılbaşı idi Ayın her gününün ayrı bir ismi vardı Yıl tam 36525 gün çekmediği için, 120 yılda bir ayarlama yapılırdı Bu sebeple Julyen Takvimi kadar kullanışlı değildi Selçuklu Sultanı Celâleddin Melikşah bunu ıslah ettirerek, güneş hesabına dayalı, ancak başlangıç yılı hicrete göre tesbit olunan bir takvim hazırlattı Buna Celâlî (hicrî şemsî) Takvim denir Bu takvimde 120 yılda bir ay değil, 4 yılda bir gün artıklama yapılırdı Böylece Celâlî Takvim, 3770 yılda bir gün hatâ verir Böylece 3330 yılda bir hatâ veren Gregoryen Takvimi'nden bile daha hassastır
  Celâlî Takvimi üzerinde Türkistan'da Uluğ Bey, İlhanlılarda Gazan Han, İran'da Nâdir Şah ve Hindistan'da Ekber Şah tarafından birtakım ıslahat yapıldı Bugün İran, Hindistan ve Afganistan'da kullanılır Nevruz, 21 Mart (şimdi 3 Nisan) yılbaşıdır Ay isimleri şunlardır: Ferverdin (30), Ordibeheşt (31), Tir (30), Hordad (30), Şehriver (31), Mordad (30), Aban (31), Azer (30), Dey (31), Behmen (30), Esfend (31) Gün isimleri de şöyledir: Yekşenbe, Düşenbe, Seşenbe, Ceharşenbe, Pençşenbe, Cuma, Şenbe


  Kaynak: Prof Dr Ekrem Buğra Ekinci
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 22 Oca 2012
 6. Cevap: Aynı Tarih Niçin Her Yıl Farklı Güne Geliyor?

  Gercekten ilginç bilgiler teşekkürler RouGe ve Pardus..:f20:Ben bu konuyu bir kaç kere daha okurum..:f40:
   
 7. Cevap: Aynı Tarih Niçin Her Yıl Farklı Güne Geliyor?

  Güzel ve ilginç bilgiler teşekkürler:f118:
   
Yükleniyor...