Ayın Evreleri Hakkında Kısa Bilgi

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda EyLüL tarafından 6 Ocak 2013 tarihinde açılan konu


 1. Ayın Evreleri Hakkında  Ay tıpkı Dünya gibi, kendinden ışık vermez. Güneşten aldığı ışığı yansıtır. Onun için, Dünya Güneş'le Ay'ın arasına girdiği zaman Ay kısmen veya tamamen görünmez olur. Başka bir deyişle, Güneşten aldığı ışığı her zaman aynı açıdan yansıtmaz.


  Ayın Evreleri

  1)YENİ AY: Ay'ın Güneş hizasından yeni ayrıldığı andır. İncecik görünümü ile Güneş'in batışından kısa bir süre sonra batıda görülür. Ay, Dünya ile Güneş arasında olduğundan dolayı Güneş'e dönük olan parlak yüzü Dünya'dan görülmez.

  2) İLK DÖRDÜN :Yeni Ay'dan 7,5 gün sonraki görünen durumdur. Ay, Yeni Ay evresinden sonra hilal şeklini alır. Bundan sonra Ay'ın aydınlık yüzeyinin yarısı Dünya'dan gözlenir. Bu döneme Ilk dördün denir.

  3) DOLUNAY :Yeni ay'dan 14 gün sonraki görünen durumudur. Ay, Dünya etrafındaki hareketinin yarısını tamamladığında Dünya ve Güneş'le aynı hizada yer alır. Böylece Ay Güneş'ten aldığı ışınları Dünya'nın karanlık yüzeyine yansıttığı için Dünya'nın bu yüzeyinden daire şeklinde parlak görülür. Bu görünümü dolunay durumudur.

  4) SON DÖRDÜN :Ay'ın Dolunay'dan sonra Yeni Ay evresine yaklaştığı aydınlık yüzeyinin yarısının ikinci kez Dünya'dan görülme evresidir.
    2. Cevap: Ayın Evreleri Hakkında Kısa Bilgi

  bana çok yardımcı oldu,yazana teşekkür ediyorum
    3. Ay tıpkı Dünya gibi, kendinden ışık vermez. Güneşten aldığı ışığı yansıtır.
   


 4. ben

  ben


  Çok Beğendim sağol varol
    5. Efsane olmuş :f196::f91::f63::f30::);):f94::f85:
    6. çok güzel olmuş tebrikler........:f30::f63::f91::f196::);):