Ayetullah Sümer Kimdir Kısaca

'Biyografi' forumunda Aysell tarafından 20 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu


 1. Ayetullah Sümer hayatı

  Ayetullah Sümer hakkında bilgi

  Ayetullah Sümer 1905 yılında İzmir'de dünyaya geldi. İilk ve orta öğrenimini burada tamamladıktan sonra 1925-1928 yılları arasında Marsilya Ticaret Okulu'nda öğrenim gördü. Marsilya'da ticaret eğitimi gördüğü sırada ressam Theophile Berengier'den özel resim dersleri alarak resim sanatına geçmiştir. Bu arada Chephile Berengier atölyesine devam etmiş ve bundan sonra devlet hesabına öğrenim için Paris'e gitmiş, burada P Baudovin atölyesinde çalışmıştır Bu dönemde Paris'te katıldığı bir yarışmada gümüş madalya almıştır.
  1938 yılında Türkiye'ye dönünce Güzel Sanatlar Akademisi'ne öğretim üyesi olarak girmiş ve burada kurduğu fresk atölyesini 38 yıl yönetmiştir. İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi'nden 1971 yılında emekli olan Ayetullah Sümer, ilk kişisel sergisini Paris'te açmıştır.
  Yurt içinde ve yurt dışında birçok karma sergiye eser veren, ara sıra özel sergiler düzenleyen Ayetullah Sümer'in, başta Resim ve Heykel Müzesi'nde olmak üzere, resmi ve özel koleksiyonlarda pek çok eseri bulunmaktadır
  1932 yılında halkevleri tarafından Anadolu'ya gönderilen sanatçı, resimlerine Anadolu çizgilerini de yansıtmıştır. 1939 yılında çizdiği Afyon görünümlerini, natürmort ve portre çalışmaları izlemiştir. Ayetullah Sümer, ayrıca Atatürk ve İnönü'nün de birçok tablosunu yapmıştır.
  Ayetullah Sümer, 1979 yılında hayatını kaybetmiştir