Aydınlatma teknolojilerin gelişiminde katkıda bulunan bilim adamları

'Etüt Merkezi' forumunda Demet tarafından 25 Şubat 2015 tarihinde açılan konu


 1. Aydınlatma teknolojilerin gelişiminde katkıda bulunan bilim adamları
  Aydınlatma teknolojilerinin gelişimine katkıda bulunan bilim adamları denilince akla ilk olarak ampul, lamba ve florasan mucitleri gelmektedir. Sırasıyla aydınlatma teknolojisi gelişimi için çalışan ve önemli buluşlara imza atan bilim adamlarını yakından tanıyalım.

  Ampulle ilgili çalışmalar ilk olarak platin bir çubuk üzerinden elektrik akımı geçirilmek suretiyle ışık elde etmesiyle 1802 yılında başlamıştır. Yalnız elde edilen bu ışık yeterince parlak ve iş görecek gibi değildi. Yalnız ampulün icadı konusunda önemli bir ilk adım olmasıyla araştırmacılara ilham vermiştir. Daha sonra 1809 yılında Dany adlı bir bilim adamı 2000 adet pile bağladığı karbon çubuklar ile kendine fener yapmayı başarmış ve bunu İngiliz Kraliyet ailesine tanıtmıştır.

  Warren de la Rue vakumladığı bir cam içerisine yerleştirdiği bobin sarımlı bir platin çubuk üzerinden akım geçirerek kaliteli bir ışık elde etse de platinin pahalı olması nedeniyle ticari bir araç olarak kullanılamamıştır. (1840) Aydınlatma teknolojisinin ticari olarak başlangıcı ise Sir Elliot Thomas'a dayanmaktadır. Bambu filimanlı ampul üretip patentini alan Sir Elliot Thomas ticari olan ampulü ortaya çıkarmıştır.

  Otto von Guericke (1602 – 1686), Kükürt bir küreyi döndüren alet yaptı. Yün parçasını dönen küreye tutarak bir kıvılcım üretti. Bu sürtünme yoluyla elektrik yaratan ilk generatördür.

  Peter Van Musschenbroek elktrik depo edebilen , su dolu cam kavanoza batırılmış metal çubuktan ibaret Leyden Şişesi ni yaptı ki bu tarihin ilk sığacıdır.

  Benjamin Franklin (1706 – 1790) Elektrik yüklerindeki artı ve eksi uçlarını keşfederek elektriğin korunumu ilkesini ortaya attı

  İtalyan fizikçi Alessandro Volta (1745 – 1827), çinko ve gümüş plakalar arasına tuz karışımlı sıvı koyarak elektrik akımı elde etmiş oldu. Burada çinko ve gümüş elektrotlar, tuzlu su elektrolittir ve aralarındaki kimyasal tepkime sonucu elektrik üretiliyordu. Bundan önceki insan yapımı tüm elektrik kaynakları statik idi.

  John Frederick Daniell (1790-1845) Elektrot yapımında farklı gereçler kullanarak günümüzün pillerine temel olan tasarımlarda bulundu. Volta'nın tasarımını geliştirilerek ilk ticari piller üretildi. Bilim adamları , kimyasal değişikliklerin elektrik , elektriğinde kimyasal değişiklik yarattığını anladılar.

  Michael Faraday, ( 1791 – 1867) Bir buhar makinesi ile bakır bir plakayı bir mıknatısın yarattığı manyetik alan içinde döndürerek elektrik üretti. Bu ilk generatördür.

  Edison karbon flamanlı akkorlamba için patent başvurusu yaptı. Üç yıl sonra New York sokaklarında bu lambalar ışıyordu. Edison yaşamı boyunca gerçekleştirdiği hareketli resim kamerası, teyp, projektör gibi çeşitli buluşları için 1093 patent almıştır.

  Brush ark lambaları Cleveland Caddelerini aydınlatmak için kullanıldı.

  Vladimir Kosma Zworykin 'ilk kez resim tarama yöntemini tümüyle elektronik olarak yapan ikonoskopu buldu. Ertesi yıl da kineskop olarak adlandırılan resim tüpünün patentlerini aldı. Bu iki buluş, ilk televizyon sisteminin oluşturulmasına temel oluşturdu. 1950'li yıllarda televizyon artık izlenilmeye başlanmıştı.