Aydın Sayılı Kimdir Kısaca

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 18 May 2012 tarihinde açılan konu

 1. Aydın Sayılı Kimdir Kısaca Yaşamı

  Ord. Prof. Aydın Sayılı 2 Mayıs 1913, İstanbul doğumlu Türk bilim adamıdır.

  Aydın Sayılı Türkiye’de bilim tarihçiliğinin yerleşmesini sağlamış bilim adamıdır. Ordinaryüs Profesör Doktor ünvanı taşır. 1942 yılında Harvard Üniversitesi’nde bilim tarihi alanında doktorasını tamamlamış olan Sayılı, dünyada bilim tarihi alanında bilinen ilk doktora derecesinin sahibidir. 2009 yılı başından itibaren Turkish lira symbol 8x10px.png 5 Türk Liralık banknotların arka yüzünde resmi bulunur.

  Aydın Sayılı 2 Mayıs 1913’te İstanbul’da dünyaya geldi. Babası Abdurrahman Bey, annesi Suat Hanım’dır. Ailesinin üçüncü çocuğu idi. Babasının İran'da görev yapması nedeniyle çocukluğunun bir kısmı İran'da geçti.

  Aydın Sayılı 1961’de Uluslararası Bilim Tarihi Akademisi’nin tam üyesi oldu ve 1962’den itibaren 3 yıl boyunca bu kurumda as-başkanlık yaptı.Üniversitedeki görevinden emekli olduktan sonra 1984 yılında Atatürk Kültür Merkezi ve Atatürk Araştırmaları Merkezi adlı iki yeni kurum kurulmuş, bu kurumlar Türk Tarih Kurumu ve Türk Dil Kurumu ile birleştirilmişti.

  Aydın Sayılı Henüz emekliliğinin ilk ayında iken 15 Ekim 1993 günü sokakta kalp krizi geçirerek hayatını yitirdi. Ankara Cebeci Asri Mezarlığı’nda toprağa verildi.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 3 Nis 2016
 2. Cevap: Aydın Sayılı Kimdir Kısaca

  1989yılında olen yada yararlanan bir bilim adamıdır
   
 3. aydın sayılı

  cebeci asri mezarlığında toprağa verildi
   
 4. 5 tl nin arkasındaki bilim adamı
   
 5. Evet paranın arkasındaki insan
   
 6. hazırlayanlara ve emeği geçen herkese teşekkür
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 21 Nis 2015
Yükleniyor...