Aydil Erol Kimdir Kısaca

'Biyografi' forumunda Bella tarafından 19 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu


 1. Aydil Erol Kimdir,

  Aydil Erol Kimdir Kısaca Hayatı,  Aydil Erol Kimdir

  25 Mayıs 1938 tarihinde istanbul Çengelköyde doğdu. Kastamonu Bozkurtludur. Safiye-Ahmet Erolun büyük oğlu, adları “Ay ile başlayan dört kardeşin (Ayfer, Aydil, Aynur, Aydın) ikincisidir. İlkokulu Çengelköyde bitirdi.

  1951 yılında Beyoğlu Erkek Orta Terzilik Okulunun 2′nci sınıfında, yani ortanın ortasında iken geçirdiği trafik kazası (daha doğrusu:Beşiktaşta Derya Kaptanı Barbaros Hayreddin Paşa türbesi önünde tramvaydan atlaması) yüzünden bir yıl kadar yürüyemedi. Yeniden yürüdüğü gün için:Dünyaları verseler bu denli sevinmezdim!.. demekte, kendisini tedavi eden Dr. Nuri Sandıkçıoğlunu rahmetle anmaktadır. İyileştikten sonra, istemeyerek gönderildiği bu okulu bırakıp çalışmaya başladı. Okulu bıraktı ama okumayı değil!.. 20 yıl kadar trikotajcılık yaptı. İlk yazısı 1958′de Milliyette çıktı. Karakedi (2′nci çıkışı), Millî Yol, Tarla, Toprak, Ötüken, Kardaşlık (Bağdat, istanbul), Bilgi, Türkiye (1972, 1998, 1999), Defne, Tercüman, Devlet, Yeni istanbul, Babıâlide Sabah, Son Havadis, Türk Dünyası Araştırmaları, Türk Dünyası Tarih Dergisi, Türkeli (Ankara), Kurultay, B.Kurultay, Ayyıldız, Dil, Türk Kültürü, Türk Edebiyatı, Türk Dili, Azat, Polemik, Şafak (Tekirdağ), Alkış (K.Maraş) vb yayım organlarında şiirleri, yazıları yayımlandı.

  [​IMG]

  Hafız Yusuf Cemil Ararat (Mahir İzin Yılların İzine bakıla), Nihâi Atsız, Arif Nihat Asya, Prof.Dr. M. Kemal Özerginden görmüş olduğu unutulmaz teşvik ve yardımları minnetle anmaktadır.

  1974 yılının sonbaharında (Yeni) istanbul gazetesinde günlük fıkra yazarı olarak gazeteciliğe başladı (10 ay kadar). 1 Haziran 1975-6 Eylül 1991 arasında Tercüman gazetesinde düzeltmen olarak çalıştı. 1977-1978′de Hergün gazetesinde 10 ay kadar günlük fıkra yazdı (Aydoğdu Ersin imzasıyla). Hamamizade ismail Dede Efendinin istanbul Akbıyıktaki evinin onarılıp Dede Efendi Müzesi hâline getirilmesi ilk defa onun tarafından teklif edildi:10 Ocak1978.

  1983′te Bahar Erol ile evlendi. Bu evlilikten olan iki oğlu vardır:Doğuhan (1985), Batuhan(1986).
  “İlkokula 6 yaşımda başlamama rağmen, evlenmem de, gazeteciliğe girmem de geç oldu demektedir.
  “Şarkılarla Şiirlerle Türkülerle ve Tarihî Örneklerle ADLARIMIZ (Ankara 1989, 1992, İstanbul 1999) yayımlanan ilk kitabıdır ve Türk Dünyasnda sahasının en kapsamlı eseridir.Horyatlar (istanbul 1990, 2000) ikinci kitabıdır.
  “Röportajlar ve “Dosta Düşmana Karşı mizahî eserleri ise baskıya hazırdır.

  Yazı hayatının kırkıncı yılı olan 1998′de sevenlerince AYDİL EROL ARMAĞANI çıkarıldı.
  Halen Yeniçağ gazetesinde çalışmakta, Ufuk Ötesinin yayın danışmanlığını yapmaktadır.
  2002′de Mehmet Akif ve Ahmet Haşim adlı kitapları yayımladı. Adlar konusundaki çalışmalarından ötürü 2002 yılında Türk Dil Kurumunun adlar koluna üye alındı.