Ayçekirdeğinin Yararları 2013

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Aderito tarafından 1 Ocak 2013 tarihinde açılan konu


 1. 2013 Ayçekirdeğinin Faydaları

  Özellikle televizyon izlerken oldukça tüketilen ayçekirdeği aslında sanıldığı kadar zararlı değil. İşte ayçekirdeğinin yararları:

  Ayçekirdeği E ve B vitaminleri ile selenyum, magnezyum, demir, fosfor, kalsiyum ve çinko dahil çeşitli mineraller içeren besleyici bir gıdadır. Protein içeriği yüksektir; 100 gram ayçekirdeği 22 gram protein içermektedir. Ayçekirdeği kekler, krakerler ve atıştırmalıklar dahil çok çeşitli ürüne eklenebilen, son derece besleyici ve işlevsel bir gıdadır.

  Kolesterolünüzü Düşürür

  Virginia Tech Tarım ve Yaşam Bilimleri Koleji, ayçekirdeğinin en çok fitosterol ya da kolesterol düşürücü bileşen içeren çerez olduğunu belirtmektedir. Ayçekirdeği, tekli ve çoklu doymamış yağ deposudur ve bunlar kötü kolesterolü uzak tutmaya yardımcı olan iyi yağlardır. Ayçekirdeğinin lif içeriği de son derece yüksektir ve lif, bazı kişilerde kolesterolü düşürmeye katkıda bulunabilir.

  Kanser Riskinizi Azaltır

  Ayçekirdeğinin, antioksidan özellikli ve birlikte kullanıldığında kansere neden olan hücre hasarını önlemeye yardım eden E vitamini, selenyum ve bakır içeriği de yüksektir. Vanderbilt Üniversitesi Sağlık Psikolojisi Bölümü'ne göre, bu besin maddeleri dokuyu oksidan ve serbest radikal hasarından korumaktadır ve oksidanların neden olduğu hücresel hasarı azaltarak ya da yok ederek kanseri önleyebilir.

  Ruh Halinizi İyileştirir

  Happy Juicer sitesine göre, ayçekirdeği bazı kişilerde depresyon olasılığını azaltarak, ruh hali üzerinde de yararlı bir etki gösterebilir. Ayçekirdeği bedenimizdeki serotonini işlemekten sorumlu bir aminoasit olan Triptofan da içermektedir. Bedenimiz serotonin ürettiğinde, bedenimizdeki gerilim azalmakta, bedenimiz rahatlamakta ve uyku sorunları azalmaktadır. National Sunflower Association'a göre, ayçekirdeğinde bulunan bir bileşen olan kolin ise hafıza ve bilişsel işlevlerde olumlu bir rol oynamaktadır.