Ayasofya müzesinin içindeki eserler nelerdir

'Sosyal Konular' forumunda Burcu tarafından 31 Mayıs 2014 tarihinde açılan konu


  1. Ayasofya Doğu Roma İmparatorluğu'nun İstanbul'da yaptığı en büyük kilise olma özelliğindedir. Günümüze kadar ayakta kalmış en önemli mimarlık eserlerinden birisidir.
    Ayasofya, Fatih Sultan Mehmed’in 1453’te İstanbul’u fethetmesiyle camiye çevrilmiştir. Fetihten hemen sonra yapı güçlendirilerek en iyi şekilde korunmuş ve Osmanlı Dönemi ilaveleri ile birlikte cami olarak varlığını sürdürmüştür.

    Ayasofya Müzesindeki eserler:
    Ayasofya müzesinde saymakla bitirilemeyecek kadar çok eser bulunmaktadır. Ancak burada biz size en önemli eserlerden bazılarını aktaracağız.
    Ayasofya müzesinde DeessMozaiği, Komnenoslar Mozaiği , İmparatoriçe Zoe Mozaiği, İmparator Kapısı , Güney Kapısı Giriş Mozaiği, apsis-Apse Mozaiği , imparator locası, Cennet ve Cehennem Kapısı, Serafin Melekleri Mozaikleri, Üst Galeri Tavan İşlemeleri, osmanlı zamanında kubbe işleme ve motifleri, Osmanlı zamanında eklenmiş hat tabelaları, Kanuni Sultan Süleyman’ın Macaristan’dan getirttiği Kandiller, Sultan III. Murat’ın Bergama’dan getirttiği Küpler, Padişahların Türbeleri, Muvvakithane, Sebiller, İmarethaneler , Şadırvan, Hünkar Mafhili, Dandolonun Mezar Taş