ayasofya müzesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri

'Ders notları' forumunda Ezlem tarafından 13 Kasım 2010 tarihinde açılan konu


 1. ayasofya müzesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri  Ayasofya Müzesi hakkında bilgi

  Bu eser dünya mimarlık tarihinin günümüze kadar ayakta kalmış en önemli anıtları arasında yer almaktadır. Bu nedenle, Ayasofya, tarihi geçmişinin yanı sıra, mimarisi, mozaikleri ve Türk çağı yapıları ile yüzyıllar boyunca tüm insanlığın ilgisini çekmiştir.Ayasofya 916 yıl kilise, 481 yıl cami olmuş, 1935`ten bu yana müze olarak tarihi işlevini sürdürmektedir. Sultan II. Selim, Sultan III. Mehmet, Sultan III. Murat ve şehzadelerin türbeleri, Sultan I. Mahmut`un şadırvanı, sıbyan mektebi, imareti, kütüphanesi, Sultan Abdülmecid`in hünkar mahfeli, muvakkithanesi, Ayasofya`daki Türk çağı örnekleri olup türbeler, iç donanımı, çinileri ve mimarisiyle klasik Osmanlı türbe geleneğinin en güzel örneklerini oluşturmaktadır.

  Ziyaret günleri: Pazartesi günleri dışında her gün 09.00-19.00 saatleri arasında ziyarete açık. Kış saati uygulamasından itibaren (21 Ekim) son giriş kabul 16.30'da sona erecek ve müze 19.00 da kapanacak.

  Otopark: Bulunmuyor

  Ücret: 17 Yaşa kadar olan öğrenciler için giriş ücreti alınmıyor, diğer kişiler için giriş ücreti 20ytl. Müzekart geçerli.

  Adres: Sultan Ahmet Meydanı, Sultanahmet / Eminönü