Ayasofya camii ibadete açılıyor

'Haberler' forumunda YAREN tarafından 2 Kasım 2011 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]

  Ayasofya camisi ibadete açılacak

  Diyanet İşleri Başkanlığı'nın talebi ve Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün onayı ile İznik'teki tarihi Ayasofya Camiisi ibadete açılıyor.Diyanet Başkanlığının tekrar cami olarak ibadete açılması yönündeki talebi uygun görülerek eserin ibadete açılmasına karar verildiği bildirildi.
  Bursa'nın İznik ilçesindeki Ayasofya Camisi'nin bayramda ibadete açılacağına ilişkin haberler üzerine, medya ve kamuoyunun doğru ve sağlıklı bilgilendirilmesi amacıyla açıklama yapılması gerekli görüldü.

  Mülkiyeti Orhan Gazi Vakfına ait olan günümüzde 'Orhan Cami' olarak bilinen eserin inşa tarihi kesin olarak bilinmiyor. Bizans kaynaklarında adına ilk kez 787 yılında rastlanan eserin, 1330-1331 yılında şehrin Orhan Gazi tarafından fethedilmesinin ardından vakfedilerek camiye dönüştürüldü.

  Büyük bir yangın sonrası hasar gören Ayasofya Camisi'nin, Kanuni Sultan Süleyman döneminde, Mimar Sinan tarafından onarıldığını ve bir minareyle birlikte bazı eklemeler yapıldığı'Bursa'nın işgalinin ardından harabeye dönen ve bugüne kadar ibadete kapalı duran Ayasofya Camisi'nin Genel Müdürlüğümüz ve İznik Kaymakamlığınca 2007 yılında restorasyon çalışmaları başlatıldı. Bu kapsamda, çatısı kapatılıp minaresi yeniden yapıldı.

  haberturk