Ayas Paşa Kimdir Muhteşem Yüzyıl

'Biyografi' forumunda zamaneanne tarafından 12 Aralık 2012 tarihinde açılan konu


 1. Muhteşem Yüzyıl Ayas Paşa Kimdir


  Muhteşem yüzyıl dizisinde önümüzdeki bölümlerde etkisi artacak olan Ayas Paşa Ayas Mehmed Paşadır. Ayas Mehmed Paşa I. Süleyman saltanatı döneminde 14 Mart 1536-13 Temmuz 1539 arasında sadrazamlık yapmış Osmanlı devlet adamıdır.

  Akıllı ve hükümet işlerinde mutedil bir kimse olmakla birlikte, silik bir şahsiyete sahip olduğu kaydedilen Ayas Mehmed Paşa kadınlara düşkünlüğü ile de bilinmektedir. Vefatının ardından geride yirmi civarında kız ve erkek çocuk bıraktığı belirtilmektedir.

  Ayas Mehmed Paşa devşirme olarak saraya alındı ve Yavuz Sultan Selim zamanına kadar Enderun'da eğitim gördü. 1517'de yeniçeri ağalığı ile saraydan çıktı. 1519'da Kastamonu sancakbeyi, 1520'de Anadolu, 1521'de Şam ve ardından Rumeli beylerbeyi oldu. Yeteneği sebebiyle 1523'te üçüncü vezir, daha sonra ikinci vezir tayin edildi.

  Bu görevindeyken Pargalı İbrahim Paşa'nın katli üzerine 14 Mart 1536'da veziriazamlığa getirildi. 13 Temmuz 1539'da veba hastalığından vefat eden Ayas Mehmed Paşa kabri Eyüp'te bulunmaktadır.

  Beyoğlu, İstanbul'daki konağın bulunduğu semt onun adını (Ayaspaşa) taşır.

  Fehmi Karaarslan (Ayas Paşa)Kimdir Resimleri