Ayakkabının Ömrü Nasıl Uzatılır?

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Yasemin tarafından 5 Eylül 2013 tarihinde açılan konu


  1. Beğenerek ve çok severek aldığınız ayakkabılarını uzun süreli giyebilmeniz için yapmanız gereken şeyler neler.Ayakkabılarınızın kısa süre içerisinde yıpranmaması için gerekli özeni göstermeniz gerekmektedir.Aşağıda sizler için hazırladığımız yazıda ayakkabılarınızın ömrünü uzatabileceksiniz aynı zamanda bakımlı görünmelerinide sağlayabileceksiniz.

    Öncelikle şunu belirtmek istiyoruz ayakkabı giyerken en çok yapılan hatalardan birisidir ayakkabıların bağını çözmeden giymek.Bu şekilde ayakkabı giyerseniz arka kısmının yırtılmasına neden olabilirsiniz.Ayakkabılarınızın yapısına uygun alanlarda kullanmaya özen gösterin.Kösele tabanlı bir ayakkabıyı spor yaparken giymeniz yapılacak büyük yanlışlardan birisidir.

    Ayrıca ayakkabınızın temizliğine özen göstermelisiniz aynı ayakkabıyı iki gün ard arda giymekten kaçının.Ayakkabılarınız buharlaşma sonucunda terlerler mutlaka ayakkabınızı çıkarttıktan sonra havalandırmaya çalışın.Islanan ayakkabınızı kuruması için soba veya kalorifer peteklerinin yanına ya da güneşte bırakmayın.

    Ve bayanların en sık yaptıkları hatalardan birtanesi laf aramızda bende çok sık yapıyorum bunu kirlenen ayakkabıları hemen makineye atmak gibi.Siz siz olun ayakkabınızın derisinde kırışıklık ve esneme gibi şekil bozukluklarının oluşmasını önlemek için uygun kalıplar kullanmaya özen gösterin.