Ayak parmak yönleri

'Sağlık Rehberi' forumunda Dark tarafından 3 Ekim 2009 tarihinde açılan konu


 1. Hallux Valgus

  Baş parmak yönünü değiştirip ikinci parmağa doğru yöneldiği zaman ayakta bir çıkıntı oluşur; bu kondisyonun adına Hallux Valgus denilir.

  Normal bir ayakta baş parmak ve ona bitişik olan uzun kemik (birinci metatars) düz bir çizgi oluşturur. Ancak, bu uzun kemik diğer ayağa doğru yönelmeğe başladığı zaman ve baş parmak ikinci parmağa doğru yöneldiği zaman Hallux Valgus oluşur.

  Ayakta bir çıkıntı oluştuğundan, ayakkabının sürtünmesi sonucunda bursit ve enflamasyon oluşur ve acı verir.

  Ciddi bir Sorun mudur?
  Bazı kişilerin Hallux'u çok büyüktür fakat hiç acı vermez, bazı kişilerinki küçük olmasına rağmen çok acı verir. Baş parmaktan kaynaklanan basınç ikinci parmakta deformasyona yol açabilir. Baş parmak ikinci parmağın üstüne binebilir veya ikinci parmak üçüncüyü sıkıştırabilir. Bu durum nasırların oluşmasına sebebiyet verebilir.

  Kimlerde Olur?
  Bayanlarda daha fazla rastlanıyor.Bu belki giydikleri ayakkabılardan kaynaklanabilir,(topuklu veya sivri burunlu ayakkabılar baş parmağı diğer parmaklara doğru sıkıştırır)fakat bayanların ligamentleri daha gevşek olabiliyor ,böylelikle onları bu kondisyona daha elverişli yapıyor.Aynı zamanda ,eğer ailenizde bulunuyorsa sizinde olma şansınız yükseliyor.

  Hallux Valgus neden oluşur?
  Tam olarak bir neden tespit edilmemiştir. Çok değişik nedenler olabilir. Ayakkabılar, sorunun oluşmasında yardımcı olabilir ancak ayakkabı giymeyen bazı uygarlıklardada Hallux Valgus görülmüştür. Yürürken tabanınız düzleşiyorsa(çöküyorsa) buda nedenlerden biri olabilir.

  Podiatrist'iniz ne yapabilir?
  Podiatrist'iniz egzersizler tavsiye edebilir.
  Gece ateli ; ayağı gece yatarken dinlendirir.
  Ve Orthoses (tabanlık) tavsiye edebilir. Tabanlıklar, kondisyonun ilerlemesini engeller. Tabanlıklar özel ayağa göre yapılırsa daha efektif bir sonuç elde edilir.
   


 2. rwA

  rwA


  Cevap: Ayak parmak yönleri

  bende var:( bizde genetik:oops: çok zorlanıyoruz ayakkabıda cok sıkıntı yasıyoruz hep ortapedi ve spor giyiyoruz fazla bi secme sansımız olmuyor doktor egzersiz verdi inş düzelir:)
  tşkler dark
    3. Cevap: Ayak parmak yönleri

  Bende de ayaktaki 2.parmak ayak başparmağının üzerinde ama çok rahatsızlık vermiyor