Ayak Kokusu Problemi

'Sağlık Rehberi' forumunda By RiZeLi tarafından 6 Haziran 2010 tarihinde açılan konu


 1. Ayak Kokusu Problemi
  Ayak Kokusu Nedenleri
  Ayak Kokusu Nasıl Geçer
  AYAK KOKUSU SORUNUNU KİMLER YAŞIYOR?

  Yapılan çeşitli araştırmalar sonucunda 14-50 yaş arasındaki kadınların %48´i, 14-50 yaş arasındaki erkeklerin %70´i ayak kokusu sorunu yaşamaktadır.

  AYAK KOKUSU NEDEN OLUŞUR?


  Ayak kokusu probleminin en önemli nedeni bakterilerdir. Bakterilerin ayağa kontamine olması sonucunda gözenekler tıkanmakta ve normal ayak florasının bozulması sonucunda ayak kokusu yapan bakteriler ön plana çıkmaktadır. Dolayısıyla ayak kokusu kaçınılmaz bir hal almaktadır.


  Ayaklarda, vücudun diğer bölgelerinde bulunandan çok daha fazla ter bezleri bulunmaktadır. Vücudun diğer bölgelerine göre zaten daha fazla terleyen ayaklar, ayakkabı ve çorap içerisinde kapalı alanda bulunmaktan dolayı oluşan nemi dışarıya atamaz. O bölgede hapsolan sıvı fazlalığı, bakterilerle temas ettiği anda ayak kokusu oluşur. Bu sağlıksız ayak ortamı aynı zamanda kaşıntı, çatlaklar, daha derin yaralar, sporcu ayağı, ödem ve daha birçok rahatsızlığın oluşması için gerekli olan uygun ortamı oluşturmuş olur.

  Çıplak ayakla dolaşmak mümkün olsaydı, havayla temas eden ayaklar üretilen fazla nemin buharlaşmasıyla daha az kokabilirdi. Çıplak ayakla dolaşmak mümkün olmadığına göre, ayak çevresinde bulunan bakterilerin en aza indirgenmesi ve ter bezlerinin ürettiği fazla nemin buharlaşması sağlanmalıdır. Kullanılan yöntemin de ayak sağlığı ve dolaylı olarak etkilediği genel dolaşım sisteminin sağlıklı işleyebilmesi için günlük veya kısa dönemlik bir çözüm değil, sürekli sağlık üretecek bir çözüm yolu olması gerekir. Dikkat edilmesi gereken nokta, ayaktaki teri çekip içinde hapsedecek ipliklerden yapılan çorapları giymek değil, buharlaşmayı sağlayan çoraplar giymektir.

  Tamamen doğal, kimyasallardan kaynaklı olmayan, saf gümüşten üretilen gümüş çoraplar, ayak sağlığında etkili oluyor:

  - %99,9 Saf Gümüş İpliği: Gümüş çorapların içeriğinde %20 oranında gümüş ipliği, %79 oranında kayın ağacından üretilen modal ipliği ve %1 oranında DuPont likra kullanılmaktadır.

  - Anti-Bakteriyel: Ayakta üreyen bakterileri tamamen yok eder ve yeni bakterilerin üremesine engel olur.

  - Anti-Mantar: Bulaşıcı olan mantarın üremesi için gerekli olan nem ve ısı ortamını yok ederek var olan mantarı tedavi eder. Böylece mantara bağlı olarak gelişebilecek bakterileri de önlemiş olur.

  - Terlemeyi ve Ayak Kokusunu Önler: Giyildiği ilk bir saat içinde ayakların kokmasına neden olan bakterileri öldüren gümüş, diğer ipliklerle yapılan çorapların aksine, vücudun ısı ve kapalı ortamdan kaynaklı ürettiği fazla teri ipliğin içine çekerek hapsetmez. Gümüş, tam tersi işlem yapar: Fazla teri buharlaştırarak sağlıklı ve sürekli bir şekilde ayağı olması gereken sağlıklı koşullara kavuşturur.

  - Termal İletken: Ayaklar da vücudun daha açıkta kalan kısımları gibi 37°C' de kalırsa sağlıklı olabilir. Gümüşün doğasında bulunan buharlaştırma özelliğine bağlı olarak yaptığı ısı ayarlayıcı özellik, ayakların gümüş çoraplar giyildiği zaman dört mevsim sağlıklı ısıda bulunmasını sağlar.

  - Elektrik İletken: Vücudumuz gün içersinde fazlaca elektrik ve radyasyon yüklenmektedirler. Bu durum bizi günün sonunda daha stresli ve yorgun yapmaktadır. Atomunun yapısı gereği doğadaki en iletken maden olan gümüşten yapılan gümüş çoraplar, ayak kokusu sorunu yaşayanlara aynı anda birçok fayda sağlamaktadır: