Ayak Kırılması

'Sağlık Rehberi' forumunda By RiZeLi tarafından 7 Haziran 2010 tarihinde açılan konu


 1. Ayak Kırılması
  Ayak Kırılma Nedenleri
  Ayak Kırılması Tedavisi
  Ayak kırıkları genellikle ayağın orta kısmını oluşturan kemikler olan metatarsallarda görülür. Ayağı yere vurmak (joggingde (hafif ve tempolu koşuda) olduğu gibi) ya da düşme, ayak kırıkla*rının en sık görülen nedenleridir fakat bir kaldırımdan biçimsiz bir şekilde inmek de ayaktaki bir kemiğin kırılmasına neden olabilir.

  Semptomlar; yaralanan bölge etrafında bazen şekil bozukluğu ile birlikte şişme ve morarmayı içerir. Bunlara şiddetli ağrı ve işlev kaybı eşlik eder. Ayağınıza baskı uygulamak ya da ayağınızı hareket ettirmek ağrıyı arttırır.


  Küçük kınklar burkulmayla kanştınlabilir. Burkulma olduğunu düşündüğünüz yaralanma 3 gün içinde geçmezse, doktorunuzu görünüz. Doktorunuz bir kırık olup olmadığını görmek için röntgen çekebilir.
  Kırık metatarsal kemikleri genellikle alçıya alınarak; kırık ayak parmakları ise “dinamik atelleme (kırık parmağı, sağlıklı bir parmağa bantlama) ile tedavi edilir. Doktorunuz ağrıyı hafif*letmek için steroid yapıda olmayan iltihap önleyici (antienflamatuar) ilaçlar tavsiye edebilir.