Ayak Egzeması

'Sağlık Rehberi' forumunda Büsra tarafından 1 Haziran 2010 tarihinde açılan konu


 1. Ayak Egzaması
  Ayak Egzeması
  Egzama
  Ayak Egzaması tedavisi




  Egzama derinin kurumasına, kızarmasına ve pul pul dökülmesine neden olan bir cilt hastalığıdır.

  Nedenlerden dolayı ortaya çıkan bir hastalık olarak bilinen egzama, kişinin duygusal sıkıntıları, stres ve gerilim yüzünden de meydana gelebiliyor.

  Duygusal sorunlar, stress ve sıkıntı egzamanın yinelenmesine neden olabilir. Egzamalıların hastalıklarının fazla önemsenmesi, egzamalı çocuğun üstüne çok düşülmesi, stres yaratarak hastalığı büsbütün ağırlaştırabilmektedir. Günümüzde egzama tam olarak tedavi edilmemekle birlikte, rahatlatılabilmekte ve denetim altına alınabilmektedir. En iyisi, fazla önemsemeyerek, hastalığın getirebileceği duygusal sıkıntılardan korunmaktır

  Deri ateşlenip çok fazla kaşınabilir ve kaşıma derinin zedelenip enfeksiyon kapmasına neden olabilir. Egzama bulaşıcı değildir. Egzama derinin iltihaplanması için kullanılan bir terim olan dermatit olarak da bilinir. Atopik egzama en çok bilinen egzama türüdür ve saman nezlesi ve astım ile ilişkilendirilir.
  Atopik egzamaya yakalanma eğilimi kalıtsal olarak miras alınmasına rağmen çevresel etkenlerden de oldukça fazla etkilenir. Atopik; maddelere (alerjik maddelere) karşı aşırı hassasiyet anlamına gelir. En yaygın alerjik maddeler ev toz akarları, tüy, polen, kedi ve köpek tüyü ve bazen de inek sütü, yumurta ve fındık-fıstık gibi gıda maddeleridir.
  Atopik egzama 3 aylık bebeklerde genelde yüzde başlayıp sonra da kol ve bacak dış yüzeyine ve vücuda yayılabilir. Daha büyük çocuklarda cildin hemen hemen her yerinde ortaya çıkabilir ancak özellikle dirseklerin ön kısmında; diz ve bileklerin arkasında; ayak bileği ve boyunda olmak üzere genelde kol ve bacakların kırışıklıklarında görülür.

  Egzama tehlikeli sayılabilecek ağır bir hastalık değildir; ama rahatsızlık verebilir. Egzamalıların rahat etmek için almaları gereken önlemlerin başında yarayı kaşımamak gelir. Egzamalı bebeklerin ellerine pamuklu kumaşlardan dikilmiş parmaksız eldivenler geçirilerek egzamalı yerlerini kaşımaları önlenebilir. Egzamalı kişilerin uçuk hastalığı olanlardan özellikle uzak durmaları gerekir. Egzamalı deri, uçuk virüsü olan herpes simplekse karşı dirençsizdir; virüs alınırsa enfeksiyon yayılabilir.
  Egzamalıların çiçek aşısı da olmamaları gerekir.
  Normal insanlara hiçbir zarar vermeyen bu aşı, egzamalı bir çocukta, ölümcül olabilen ateşli bir hastalık yapabilir.

  Egzama zor bir cilt hastalığıdır. Benim öncelikle önerim;
  Egzama su ve sabunu sevmez.

  Sirke-limon karışımıyla ellerinizi yıkayın, kimyasal maddeler kullanmayın.
  1 çorba kaşığı kına,1 tatlı kaşığı şap tozu,1 çorba kaşığı zeytinyağı, 1 çorba kaşığı suyu karıştırıp, bu karışımı egzamanın oluştuğu bölgede bir gece bekletin.

  Egzamanın Bitkisel Tedavisinde Bulunması Gereken Diğer Şifalı Bitkiler:
  Kuzukulağı, Şahtere otu, Üzerlik otu (mahmur çiçeği), Huş ağacı, PapatyaSirke
  Hazırlanış Şekli:

  Kuzukulağı, şahtere otu sirkeli suda kaynatıldıktan sonra süzülür. Elde edilen bu karışım gün boyu din*lendirildikten sonra sabahları aç karına bir bardak içilir.
  Aynı zamanda bu karışıma PAPATYA YAĞI ilave edilerek el ve ayak banyosu yapılır.
  Üzerlik otu tohumu, kaynar suda on dakika bekletilir.

  Süzülerek elde edilen sıvıdan tedavi süresince yatmadan önce bir çay bardağı içilir.

  DİĞER FAYDALI BITKILER
  Bir çay bardağı su veya ispirto içinde 10 adet aspirin eritilip, pamuklu egzamanın bulunduğu bölgeye usulca sürülür.
  Taze sarımsak otu sıkılır, elde edilen sarmısak suyu hastalıklı bölgeye sürülür.
  Karanfil, toz haline getirilmiş nöbet şekeriyle, karıştırılarak bu karışımdan sabah akşam olmak üzere günde 2 kez yenir.
  Funda tohumu kaynatılarak, kaynama sonucu oluşan posa egzamalı bölgeye sürülür.
  Bir bardak suyun içine, 10-15 gram adaçayı konur. 5 dakika kaynatılarak, bu suyla hastalıklı bölge, yıkanarak veya pamuk yardımıyla pansuman yapılır.
  1 avuç ısırgan yaprağı ispirto içine konulur. 1 hafta boyunca bekletilerek aynı oranda su ile karıştırılıp hastalıklı cilde pansuman yapılır.
  Defne yaprağının tohumu ve ince dalları kaynatılır. Sıcak bir şekilde hastalıklı cilt bu suyun içine sokulur. (Cildinizi yakmamak için dikkatli olunuz)
  Muz ezilir, limon suyu yardımıyla merhem kıvamına getirilip hastalıklı bölgeye sürülür.