Ayak Bileği Lif Kopması

'Sağlıklı Yaşam' forumunda EyLüL tarafından 6 Ağu 2011 tarihinde açılan konu

 1. Ayak Bileği Lif Kopması Tedavisi Nasıl Olmalıdır?
  Ayak Bileği Lif Kopması Ve Tedavi Metodları Nelerdir?
  Ayak Bileği Lif Kopması

  Eğer ayak bileğinizin dış bağ yırtılması varsa ; çok hafif olanları (grade I) dışında büyük çoğunluğuna alçı uygulanması gerekir.

  Alçı uygulanmayan vakalarda bağlar tam formunda iyileşemez ve ayak bileğinde sürekli burkulmalar olur. Ayak bileğinin fizyolojik öne-arkaya hareketine yuvarlak bir hareket eklenir. Bu da zamanla kireçlenmeye neden olur. Günümüzde üzerine kolaylıkla basılabilen, banyo yapılabilen, üzerine ayakkabı giyilebilen alçı teknolojileri nedeniyle risk almak son derece anlamsız hale gelmektedir.

  Alçı süresi yaralanmanın ağırlığına göre 3-6 haftadır. Çok ciddi olanlarda ameliyat gerekebilir.

  İç bağlar nadiren yırtılır ve büyük kısmına cerrahi müdahale gerekir. Aksi halde bağ iyileşmez ve dış bağ yırtıklarına benzer biçimde öğütücü bir hareket gelişir ve kısa süre (1-3 yıl) ciddi kireçlenmeler oluşur.

  Fibulanın ayak bileği ekleminin dış kısmındaki bölümüne dış malleol denir. Dış malleol kırıkların tek başına ve kaymamış ise 6 hafta süren bir alçı yeterlidir. Dış malleol kırıkları iç bağ yırtığı ile birlikteyse kısa süreli bir çıkık oluşur . Çekilen filmlerde çıkık yerine oturmuş olarak görülse bile operasyon mutlaka gerekir.

  Zamanında tedavi edilmeyen bağ yaralanmalarına ait problemlerde rekonstriksiyon ameliyatları gerekebilir.

  benim size önerim ; derhal doktorunuza bizzat tekrar muayene olmanız , gerekiyorsa röntgen filmlerini çektirmeniz ve duruma göre tedavi metodlarını görmeniz olacaktır.
  geçmiş olsun.