Ayak Bileği Dış Yan Bağ Kopması

'Sağlıklı Yaşam' forumunda ZORBEY tarafından 5 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu


 1. ayak bileği burkulması dış yan bağ kopması


  Ayak bileği yaralanmaları; basit adale zorlanmalarından kırılmalara kadar uzanan geniş bir alanı kapsar. Burkulmalar en sık rastlanan yaralanmalardır ve aşırı derecede içeri doğru ters dönme sonucu oluşur. Başka bir ayak üzerine düşülmesiyle oluşan burkulmalar bu duruma örnek verilebilir. Ayak bileği yaralanmalarının %80’ninden fazlası bu tiptedir. Böyle bir burkulma sonrasında ayak bileğini dış yandan destekleyen bağlarda yaralanma olur. En çok yaralanan bağ ise ön talofibular bağdır. En sık rastlanan burkulmalar lateral yani içe doğru olan ters dönmeler sonucu olduğu için bandajlama bu çeşit burkulmaları önleyecek şekilde yapılmalıdır.

  Yaralanma tipleri

  1. Derece Burkulmalar: Bir veya daha fazla bağın ve çevre dokunun gerilmesi sonucu oluşur. Hafif bir ağrı ve hassasiyet vardır, şişme çok azdır veya yoktur. Eklemin sabit olmadığına dair herhangi bir anormal hareket mevcut değildir.

  2. Derece Burkulmalar: Bir veya daha fazla bağın bir bölümü zedelenmiştir. Ağrı, hassasiyet ve şişme vardır. Bununla birlikte birkaç dakika veya daha fazla süren, eklemde fonksiyon kaybı görülür. Eklemde hafif bir hareket anormalliği görülebilir. Atlet normal olarak yürümekte zorluk çekebilir ve yürürken yaralanan tarafı kollar.

  3. Derece Burkulmalar: Bir veya daha fazla bağın tümüyle zedelenmesi sonucu oluşan eklem sabitsizleşmesi durumudur. Aşırı derecede ağrı, hassasiyet, fonksiyon kaybı ve hızlı gelişen şişme görülür.
   


Similar Threads: Ayak Bileği
Forum Başlık Tarih
Sağlıklı Yaşam Ayak Bileği Burkulmasında İlk Yardım Nasıl Yapılır? 31 Ağustos 2013
Sağlıklı Yaşam Ayak Bileği Şişmesi Bitkisel Tedavi 16 Ekim 2011
Sağlıklı Yaşam Ayak Bileği Şişliği Tedavisi 15 Ekim 2011
Sağlıklı Yaşam ayak bileği ödemi tedavisi 28 Eylül 2011
Sağlıklı Yaşam Ayak Bileği Şişmesine Ne İyi Gelir 8 Ağustos 2011