Ayak Bileği Çıkık Tedavisi

'Sağlıklı Yaşam' forumunda ZORBEY tarafından 4 Ağu 2011 tarihinde açılan konu

 1. Ayak bileği çıkması nasıl tedavi edilir
  ayak çıkması tedavisi

  Komşu kemiklerin yer değiştirmesi birbirinden ayrılması ile oluşan bir ayak bileği sakatlığıdır.Ayak bileği çıkıkları hemen hemen daima burkulmalar (bağların zarar görmesi) ve kırıklarla beraberdir.

  İlk yardım:
  Dinlenme ,Buz, Kompresyon, yükseltme (R.I.C.E) yi takip edin

  Tedavi
  Doktor (ameliyatla veya ameliyatsız) çıkık kemikleri mümkün olduğunca normal pozisyona getirir.Bu işlem sakatlanmalardan sonra mümkün olduğunca en kısa sürede yapılmalıdır.Çıkmadan 6 saaatten sonra kanama veya vucut sıvısının yer değiştirmesi şoka sebep olabilir.Hemde bazı dokular elastikiyetini kaybeder ve normal pozisyona dönmeleri zorlaşır.
  _Ameliyattan sonra diz altından parmaklara kadar splintler kullanabilir.Bu siplint alçının sebep olabileceği şişme probleminden daha az soruna neden olabilir.Bu splint koltuk değnekleriyle yürürken ayak bileğine yeterli desteği verir.Fakat sakatlanan bileğe hiç ağırlık vermemelidir.
  7-11 günde şişliğinde inmesiyle dikişler alınıp splint çıkarıır ve yürüme alçısı yapılabilir.Bu alçının 10-21 günden daha fazla kalmasına gerek yoktur.Yürüme alçısıysa derhal yürümeye başlanır.
  -Alçı alındıktan sonra en az 6 ay bandajlamaya ihtiyaç vadır.
  -Alçı ve dikişler alındıktan sonra banyo yapılmalıdır.
  -Buz masajı uygulayın Kryokaf kullanabilirisniz.El topu büyüklüğünde daireler çizerek günde 3-4 kez ve 15 dakika buz masajı uygulayabilirsiniz.
  -Eğer sakatlanan bölge iyiye gidiyorsa buzun yerine sıcak uygulayın .Isıtıcı lamba ısıtıcı petler, sıcak duşlar, ısıtıcı merhem ve kremler kullanın.
  -Mümkünse girdap banyosundan faydalanın.
  -Sık sık ve hafifçe yapılan masaj şişliği azaltır ve hastayı rahatlatır.