Ayak Bileği Burkulması Tedavi

'Sağlıklı Yaşam' forumunda ZORBEY tarafından 3 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu


 1. Ayak Bileği Burkulması Tedavisi
  Ayak bileği burkulması nasıl tedavi edilir


  Ayak bileği burkulmaları; ayak bileği eklemlerini bir arada tutan bir veya birden fazla bağın zorlanması ya da kısmen yırtılması sonucu olur.Ayak bileğindeki burkulmalar sonucu ayak bileğindeki eklemlerini bir arada tutan bağların birinde veya bir kaçında zorlanmalar, yırtılmalar hatta kopmalar olabilir.

  Tedavide ayak bileğindeki şişlik izlenmeli eklem iyileşinceye kadar korunmalıdır. Tedavide ilk yapılması gereken buz uygulanmasıdır. Bir naylon poşete konulan buzlar ince bir havluyla zedelenen bölgeye günde 3-4 defa 10-20 dakika süreyle uygulanır. Eklem ilk 1-2 gün içinde tam dinlendirilmelidir. Bunun için hasta tarafa bir baston alınabilir. Ayrıca bu bölgeye bir bandaj veya ayak bileğinden de sıkıca bandajlanmalıdır. Bunun için havalı splintlerde kullanılabilir. Burkulan ayak bileği yükseltilmelidir. (Buz, istirahat, bandaj, yükseltme, BEBY )

  Tedavide bundan sonraki aşama ise ayak bileğinin aşırı hareketleri önleyerek daha sonraki burkulmalardan korumaktır. Bunun için bandaj, splint, ya da braceler kullanılabilir.

  Uzun süren bazı lezyonların tamamen iyileşmesi için fizik tedavi, hatta tendon kapmalarında cerrahi müdahale gerekebilir. Ayak bileği incinmesi geçiren kişi bir sporcu ise iyi bir rehabilitasyon programı yapılmalıdır. Eğer bütün bu tedbirlere rağmen şişlik ve ağrı devam ediyor 8-10 günde şikayetlerde azalma olmuyorsa durum ciddi olabilir. Bu durumda MR veya US la daha ileri bir değerlendirme yapılmalıdır.
   


Similar Threads: Ayak Bileği
Forum Başlık Tarih
Sağlıklı Yaşam Ayak Bileği Burkulmasında İlk Yardım Nasıl Yapılır? 31 Ağustos 2013
Sağlıklı Yaşam Ayak Bileği Şişmesi Bitkisel Tedavi 16 Ekim 2011
Sağlıklı Yaşam Ayak Bileği Şişliği Tedavisi 15 Ekim 2011
Sağlıklı Yaşam ayak bileği ödemi tedavisi 28 Eylül 2011
Sağlıklı Yaşam Ayak Bileği Şişmesine Ne İyi Gelir 8 Ağustos 2011