Ayak Bileği Anatomisi

'Sağlık Rehberi' forumunda ZeuS tarafından 4 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu


 1. ayak bilek anatomisi,
  ayak bileğinin anatomisi,
  bilek anatomisi,
  ayak anatomisi

  [​IMG]

  Ayak bileği üst üste iki eklem bulunan karmaşık bir yapıdır. Gerçek ayak bileği eklemi , tibianın dış ve üstten, fibulanın (baldır bölgesinde tianın arka-dışı boyunca uzanan ince kemik) dıştan oluşturdukları yatakla talusun (ayak bileği kemiklerinin en üstte olanı) yuvarlak tavanı arasındaki eklemdir. Ayak bileğinin yukarı ve aşağı hareketlerine izin verir. Eklemlerden altta olanı topuk kemiği (kalkaneus) ile talus kemiği arasındaki subtalar eklemdir. Hareketi son derece kısıtlıdır ve ayağın yanlara hareketine izin verir.


  Eklem içi tüm kemik yüzeyler eklem kıkırdağı ile kaplıdır. Ayak bileğinin sabitliğini bağlar sağlar. Dış yan bağlar ayak bileğinin dış yanında bulunarak bileğin içe doğru hareketini engeller. Anterior talofibuler bağ fibula ile talusu bağlar ve dış bağların en sık yaralanıdır. İç yan bağlar (deltoid bağ) iç kısımda bulunur ve ayak bileğinin dışa dönmesini engeller. Ayrıca eklem seviyesinin hemen üzerinde tibia ile fibula syndesjos denilen bir bağla bağlıdır ve bu bağ yüklenme sırasında iki kemiğin birbirinden açılmasını engeller. Ayak bileği cerrahisinde tedavisi çok önemli bağlardandır.


  Ayak bileğinin 4 yanı boyunca uzanan tendonlar bileğin sabit kalmasına yardımcı olurken, adeleri ile ayak bileği hareketlerini-zıplama gibi- yönetirler
   


Similar Threads: Ayak Bileği
Forum Başlık Tarih
Sağlık Rehberi ayak bileği nasıl güçlendirilir 3 Ekim 2011
Sağlık Rehberi Ayak Bileği Neden Şişer 8 Ağustos 2011
Sağlık Rehberi Ayak Bileği Neden Ağrır 8 Ağustos 2011
Sağlık Rehberi Ayak Bileği Lif Kopması Nasıl Anlaşılır 7 Ağustos 2011
Sağlık Rehberi Ayak Bileği Lif Kopması Tedavisi 6 Ağustos 2011