ayak altı ağrısı

'Etüt Merkezi' forumunda misafir tarafından 13 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


 1. ayağımın altı çok ağrıyor ve yanıyor ne önerirsiniz ayak altı ağrısı neden olur tedavisi
    2. Cevap: ayak altı ağrısı

  Ayak tabanında acıya sebep olan en önemli rahatsızlık tendinitis veya Capsulitis olarak bilinen rahatsızlıktır.
  Bu rahatsızlıkta ayak parmaklarının etrafını kuşatan( bacaktan gelip ayak parmaklarına kadar uzanan) tendon ve ligamentler iltihaplıdır….

  Tendon ; kasların kemiklere bağlandığı kısımlardır ve hareketlerde zorlanmaya maruz kalırlar.Ağrı ve zonklar tarzında acı duyarsınız ..

  ayak tabanı ağrılarının temel tedavisi ; dinlenme,buz,baskı ve yükseltmedir..

  Bunun yanında doktora müracaat ederek non-steroidal enfeksiyon giderici ilaçlar almalısınız. ayağınızı belli süre darbelerden korumalısınız.

  Yüksek topuklu ayakkabıyı mümkün mertebe az giymeye çalışın.
  Eğer işe giderken giymek zorundaysanız ya da giymek istiyorsanız, yanınızda topuksuz bir ayakkabı götürüp oturduğunuz zaman değiştirin.
  Eğer iş yerinde giymek zorundaysanız o zaman iş yerine gidiş-gelişlerde topuksuz ayakkabı kullanmaya çalışın. İş yerindeki molalar esnasında bacak ve ayak kaslarınızı esnetin.
  Akşamları ayaklarınızı ılık suda 5-10 dakika dinlendirin ve yapabiliyorsanız masaj uygulayın. Bu ayağınızdaki dolaşımın düzenlenmesine yardımcı olacaktır.
  Ayak ve bacak kaslarına yönelik esnetme ve germe egzersizleri yapın.

  Bazı olgularda kendiliğinden iyileşme olur. Ağrının kontrolünde ise ağrı kesiciler kullanılır.

  Kilo verilmesi ve ayak kaslarının kuvvetlendirilmesi yararlıdır. lokal anestetik ilaçlarla ayak tabanına yönelik girişimlerde faydalıdır…Semptomların tekrarlaması halinde fizik tedavi uygulanabilir.

  [​IMG]
    3. Cevap: ayak altı ağrısı

  Ewt ayakkabının düz taban olmaması önemli çok ağrıtır ayağını ve tabiki dar olmasındansa bence geniş olmalıayakkabın çok ağrıyosa örneğin işten geldin ayağının altları ağrıyor çok da sıcaklamışsa ayakların soğuk suyla ayaklarını 5 dakika yıka veya 1 kaba leğene sok ayaklarını çok rahatlatıcı çok soğuk aylarda aynısını sıcak veya ılık suyla yaparsanda olur onuun dışında benden bambaşka bir öneri insan 12 saat yürüyebilir ama insan 3 saat olduğu yerde dikilse daha çok ayağı ağrır.. bunuda göz önünde bulunduralım hareket halinde olurken 1 ayak kalkıyor 1 ayak basıyor böylelikle tekrarlandıkça bu hareket 2 ayakta biraz biraz dinlenmiş oluyor ama sürekli dikeldikçe ağırlınızı sürekli olduğu yerde ayaklarınız taşıyor...
    4. Mrb benim ayak tabanları çok ağrıyor ve acıyor neden olabilir zamn zamanda sizliyo düz taban ayakkabı giyiyorum sürekli ama yanmada oluyo tabanları, da neden olabilir tşkler
   


Yükleniyor...