Aya neden aydede denir

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Elfida tarafından 24 Şubat 2011 tarihinde açılan konu


  1. Ayın gökyüzünde asılı duruşunu çocuklara anlatmak zordur. Onu çocuk diliyle anlatmak ve çocukların düzeyine indirebilmek için aya daha samimi bir ifadeyle aydede denmiştir. Dede figürü de hep nasallarla özdeşleştiğinden ay çocuğun dünyasında bir masal kahramanına dönüşür.
       2. ÇOCUKLAR gökyüzündeki gümüş yuvarlağa Aydede derler. Gökyüzüne dair bilgi edinme merakı uyandıran bu sevimli deyimin nereden kaynaklandığını biliyor muyuz?

    Öyleyse cevap verelim: Ay’ın görünüşünden. Gerçekten de ayın yüzündeki karanlık lekelere bakarak onları göze, buruna ve ağza benzetmek çok eğlencelidir. Çok zaman önce insanlar bu lekelerin deniz olduğunu zannederlerdi. Ayda su olup olmadığı ise hâlâ tartışma konusudur. O karanlık noktalar ise geniş düzlüklerden ibarettir. Bu düzlüklerin en büyüklerinden birinin bir uçtan diğer uca boyu ise 600 mil kadardır.
       3. bebnce dünya ve ay bir biriyle gece onar güneş ise bulutların arasında ayla dünya ve diyer gezegenlere küser sabah oldunda hatasını anlar ve yanlarına gelir ve oynamamya başlar.